Lojistik işletmelerinin kriz yönetimi açısından değerlendirilmesi: Karadeniz bölge örneği
Evaluation of logistics enterprises in terms of crisis management: Black Sea region example
- Tez No: 777035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN GEÇKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Pazarlama ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Pazarlama ve Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Herhangi bir işletmede meydana gelebilecek olası krizlerin birçok sebebi bulunmaktadır. Meydana gelme olasılığı bulunan, krizlerin sebeplerinin analiz edilmesi, işletmeyi yüksek derecede etkileyebilecek olanların tespiti ve önlemlerinin alınabilmesi şirketler açısından önem arz etmektedir. Kriz yaşanmadan önce kriz ekipleri oluşturmak krizin yaşandığı süreçte etkili bir şekilde cevap verebilmek işletmelerin yaşamlarını devam ettirebilmek adına önemli bir noktadır. Güçlü bir kriz yönetimi işletmeyi, işletmenin çevresini ciddi şekilde koruyacaktır. İşletmelerin kriz durumuyla karşı karşıya kalması halinde göstereceği farklı tepkiler ve ders çıkaracakları sonuçlar bulunmaktadır. Lojistik firmalarının birbirinden farklı şekillerde kriz hazırlık süreçlerinin olabileceği ve krizin yönetilmesi hususunda farklı değerlendirmelerin olabileceğinin varsayımıyla sorgulamalarının yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda kriz kavramı ve kriz yönetimi detaylı olarak anlatılmış, kriz yönetimi sürecine dair lojistik firmalarının ne seviyede oldukları üzerine araştırma yapılmıştır. Betimleyici nitelikte nicel bir araştırma yöntemi kullanılarak, işletmelerin kriz süreçlerinde referans aldıkları bir kriz planın mevcut olup olmadığını, ortaya koymak amaçlanmaktadır. Lojistik firmalarının %85,5 oranında temel aldıkları bir kriz rehberinin bulunmadığı, bulunanların ise rehber içerisindeki bilgilerinin çok kısıtlı olduğu saptanmıştır. Kriz yönetimi rehberi olma durumu ile kriz yönetimi ölçeği arasındaki fark değerlendirildiğinde rehberi olanların olmayanlara göre ölçek puanın yüksek ve aradaki farkın anlamlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many reasons for possible crises that may occur in any business. It is important for companies to analyze the causes of possıble crises, to identift those that my affect the business to high degree, and to take measures. Establishing crisis teams before the crisis occurs is an important point for businesses to be able to respond effectively during the period of the crisis. Strong cirisis management will seriously protect the business and the business environment. There are different reactions of businesses and results they can learn from when faced with a crisis situation. It is necessary to question logistics companies with the assumption that there may be different forms of crisis preparation processes and that there may be different assessments regarding the management of the crisis. In this context, the concept of crisis and crisis management have been explained in detail, and a research will be conducted on the level of logistics companies regarding the crisis management process. By using a descriptive quantitative research method, it is aimed to reveal whether there is a crisis plan that businesses take as a reference during the crisis processes. It has been determined that 85.5% of the logistics companies do not have a crisis guide on which they are based, and those who do have very limited information in the guide. When the difference between being a crisis management guide and a crisis management scale was evaluated, it was determined that the scale scores of those who had a guide were higher than those who did not, and the difference was significant.