Aklın sınırında gezen kadınlar: Şebnem İşigüzel romanlarında delilik üzerine bir inceleme
Women walking on the edge of the mind: An investigation on madness in the novels of Şebnem İşigüzel
- Tez No: 777059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR SOYDAN ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezde kadınların hem yazar hem de anlatılan nesne olarak edebiyat dünyasındaki konumu incelenmiştir. Anlatıcı konumundaki kadının erkek yazarlardan farklı olarak karşılaştıkları ön yargılar, zorluklar daha önceden yapılmış olan çalışmalardan da yararlanılarak aktarılmaya çalışılmıştır. Türkçe edebiyatın ortaya çıkışından günümüze gelene kadar anlatıcı ve anlatılan kadın feminist bakış açısıyla yorumlanmıştır. Daha sonra ele almış olduğum yazar Şebnem İşigüzel'in romanlarındaki deli kadın karakterler, bu karakterlerin delirme sebepleri, kurguda içinde kadın olmaları sebebiyle karşılaşmış oldukları durumlar edebiyatın toplumun bir yansıması olduğu düşüncesinden hareketle analiz edilmiştir. Kadınların olay örgüsü içindeki konumları, kadınlar arası ilişkileri, toplumun onlara biçmiş olduğu roller ve delirme sebeplerinden hareketle yazarın anlattığı kadın karakterler arasındaki ortak yönler belirlenmiştir. Delilik kavramının edebiyat ürünlerinde kullanımına örnekler verildikten sonra kadın ve erkek yazarda, kadın ve erkek kahramanda birbirinden farklı biçimlerde karşılaşıldığı tespit edilmiştir. Şebnem İşigüzel romanlarında ise deliren kadınlar toplumun koymuş olduğu kurallara başkaldırdıkları için delilik sıfatı ile ilişkilendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the position of women in the world of literature, both as a writer and as a narrated object, has been examined. The prejudices and difficulties faced by the woman as the narrator, unlike the male writers, were tried to be conveyed by making use of previous studies. From the emergence of Turkish literature to the present day, the narrator and the woman described have been interpreted from a feminist perspective. The mad women characters in the novels of Şebnem İşigüzel, whom I discussed later, the reasons for these characters to go crazy, and the situations they encounter because they are women in fiction are analyzed based on the idea that literature is a reflection of society. Based on the positions of women in the plot, their relations between women, the roles that society has given them, and the reasons for their insanity, the common aspects between the female characters told by the author have been determined. After giving examples of the use of the concept of madness in literary works, it has been determined that it is encountered in different ways in male and female writers, and in female and male characters. In the novels of Şebnem İşigüzel, mad women are associated with the adjective of insanity because they rebelled against the rules set by the society.