Tarımsal kalkınmada çiftçi ve yerel yönetim iletişimi
Communication between farmers and municipal goverment in agricultural development
- Tez No: 777058
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Ziraat, İletişim Bilimleri, Public Relations, Agriculture, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Ülkemizde, gelişmekte olan yeni bir sosyal bilim alanı olan tarımsal iletişim, tarım alanında yürütülen iletişim çalışmalarında, mesajların çoğaltılmasını ve bazı kitle gruplarına ulaşılmasını ya da yeniliklerin benimsenmesini kolaylaştırmak için mesajların doğru bir şekilde iletilmesini sağlamaktadır. Veri toplama, analiz, izleme-değerlendirme ve tarımsal yayım metodolojisini kullanma gibi meslek disiplinleriyle oluşan sosyal mühendisliğe dayanan tarımsal iletişim, tarımsal kalkınmaya yönelik politikaların belirlenmesinde önemli bir işleve sahiptir. Tarımın doğal kaynakların sürdürülebilirliğiyle direkt bağlantılı olması ve gıda üretimi sağlaması nedeniyle, sürdürülebilirlik ve gıda güvenliği kavramları ve bu kavramlar ekseninde yürütülen iletişim, bu bağlamda tez boyunca ele alınmıştır. Bu çalışma, çiftçi ve yerel yönetim arasındaki iletişime odaklanarak, sürdürülebilir bir tarımsal kalkınma sisteminin kurgusunu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin“Başka Bir Tarım Mümkün”modeli üzerinden ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu nitel araştırma ile çiftçiler ve yerel yönetim arasındaki iletişim ve etkileşim düzeyi konusunda bilginin arttırılarak, ülkemizdeki tarımsal iletişim akademik literatüründeki mevcut boşluğun azaltılması hedeflenmektedir. Çalışmada yöntem olarak, literatür taraması yapılmış, yerel yönetim tarafından uygulanan tarımsal kalkınma politikaları ve tarımsal iletişim uygulamaları incelenmiş ve bu uygulamalar konusunda çiftçilerin fikir ve yaklaşımlarının değerlendirilmesi amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede, İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde üretim yapan 10 çiftçi/üretici kooperatif üyesi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Verilerden elde edilen bulgular sonucunda yerel yönetimlerin çiftçiler/üretici kooperatif üyeleriyle yürüttükleri iletişim çalışmalarının tarımsal kalkınmaya kayda değer etkilerinin olduğu ancak bu iletişim uygulamalarına yönelik bilgilendirme ve sonrasındaki değerlendirme eksiklikleri göz önüne alındığında, iletişim süreç yönetimi konusunda profesyonel desteğe ihtiyaç duyulduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Agricultural communication, a developing new field of social science in our country, ensures that messages are conveyed correctly in order to facilitate the reproduction of messages and reach some mass groups or the adoption of innovations in communication studies carried out in the field of agriculture. Agricultural communication based on social engineering formed by professional disciplines such as data collection, analysis, monitoring-evaluation, and using agricultural extension methodology has an important function in determining policies for the development of agriculture and therefore rural areas. Because agriculture is directly related to the sustainability of natural resources and provides food production, the concepts of sustainability and food safety, and the communication carried out in the axis of these concepts, are discussed throughout the thesis. This study aims to reveal the formation of a sustainable agricultural development system through the“Another Agriculture is Possible”model of Izmir Metropolitan Municipality, with a focus on communication between farmers and the municipal government. The purpose of this qualitative research is to fill a gap in the academic literature on agricultural communication in our country by increasing knowledge about the level of communication and interaction between farmers and municipal governments. As a method in the study, a literature review was conducted, agricultural development policies and agricultural communication practices implemented by the local government were examined, and semi-structured interviews were conducted in order to evaluate the ideas and approaches of farmers to these practices. In this framework, semi-structured interviews were conducted with 10 farmers/agricultural development cooperative members who produce within the boundaries of Izmir Metropolitan Municipality. As a result of the findings obtained from the data, it was concluded that the communication activities carried out by the local governments with the farmers/farmer cooperatives have significant effects on agricultural development, but considering the deficiencies in the information and subsequent evaluations of these communication practices, professional support is needed in the communication process management.