Farklı iskeletsel yapıya sahip erişkin bireylerde holdaway analizi ile yumuşak doku değerlendirmesi
Evaluati̇on of soft ti̇ssue by holdaway analysi̇s i̇n adulti̇ndi̇vi̇duals wi̇th di̇fferent skeletal structures
  1. Tez No: 777071
  2. Yazar: YASİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN KAPTAN AKAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı iskeletsel yapıya sahip erişkin bireylerde Holdaway'in yumuşak doku değerlendirmesi için belirlediği yumuşak doku parametrelerinin destek sert dokunun sagital (ön-arka) ve vertikal (dik) yön boyutundaki değişiminden etkilenip etkilenmediğinin ve kendi aralarındaki korelasyonun incelenmesidir. Çalışmamızda İstanbul Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Kliniğine başvuran yaşları 18-40 arasında değişen 120 (36 erkek ve 84 kadın) hasta dahil edilmiştir. Hastaların başlangıç sefalometrik radyografileri üzerinde yapılan çizimlerde ölçülen SN-GoGn açısına göre düşük açılı (DA), normal açılı (NA) ve yüksek açılı (YA) olmak üzere üç gruba ayrılmışlardır. Ölçülen ANB açısına göre ise de Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III olmak üzere yine kendi içerisinde üç grup oluşturulmuştur. Holdaway yumuşak doku değerlerinin belirlenmesinde Holdaway'e ait 10 doğrusal ve 2 açısal değer kullanılmıştır. ANB açısı yumuşak doku subnasalenin H doğrusuna uzaklığı, H açısı ve iskeletsel profil konveksitesi ile pozitif korelasyon; yumuşak doku fasiyal açısı, bazal üst dudak kalınlığı ve üst dudak vermilyon kalınlığı ile de negatif korelasyon göstermiştir. SN-GoGn açısı alt dudağın H doğrusuna uzaklığı, H açısı ve iskeletsel profil konveksitesi ile pozitif; yumuşak doku fasiyal açısı, inferior sulkusun H doğrusuna uzaklığı ve üst dudak vermilyon kalınlığı ile negatif korelasyon göstermiştir. Yumuşak doku çene ucu kalınlığı, burun uzunluğu, inferior sulkusun H doğrusuna uzaklığı, bazal üst dudak kalınlığı ve üst dudak vermilyon kalınlığı değerleri erkeklerde kadınlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the soft tissue parameters that Holdaway identifies in adult individuals with different skeletal structures are affected by changes in sagittal (anterior posterior) and vertical (perpendicular) dimension of support, and correlation between themselves. In our study, 120 (36 male and 84 female) patients aged 18-40 years who applied to the Orthodontics Department of the Faculty of Dentistry of the Medipol University of Istanbul were included. Three groups were separated as low angle (LA), normal angle (NA) and high angle (HA) according to the SN-GoGn angle measured on the initial cephalometric radiographs of the patients. According to the measured ANB angle, there were also three groups within themselves, Class I, Class II and Class III. In determining Holdaway soft tissue values, 10 linear and 2 angular measurements of Holdaway were used. ANB angle has positive correlation with soft tissue subnasale to H line, H angle, skeletal profile convexity and negative correlation with soft tissue facial angle, basic upper lip thickness and upper lip thickness. SN-GoGn angle has positive correlation with lower lip to H line, H angle, skeletal profile convexity and negative correlation with soft tissue facial angle, inferior sulcus to H line and upper lip thickness. Soft tissue chin thickness, nose length, inferior sulcus to H line, basal upper lip thickness and upper lip thickness values were found statistically higher in males than females.