Bir eğitim araştırma hastanesinde çalışan hemşirelerde koronavirüs (COVİD-19) korkusu ile iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between fear of coronavirus (COVİD-19) and job satisfaction in nurses working in a training research hospital
- Tez No: 777090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİLE TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma hemşirelerin Koronavirüs (COVID-19) korkusu ile iş doyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Kesitsel ve ilişki arayıcı tipteki araştırma 27 Mart-27 Mayıs 2021 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesinde, 241 hemşirenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplamada, Sosyodemografik Veri Formu, COVID-19 Korku Ölçeği (C19P-S) ve Klinik Hemşireler İçin İş Doyum Ölçeği (KH-İDÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 19.0 paket programında yapılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 32.07±8.99 ve %80.9'u kadındır. Araştırmada, COVID-19 Korku Ölçeği toplam puan ortalamasının 48.32±15.23 olduğu belirlenmiştir. Alt boyut puan ortalamaları incelendiğinde: Psikolojik alt boyut puan ortalaması, 17.79±5.69; Psiko-somatik, 9.66±4.14; Sosyal, 12.64±4.40 ve Ekonomik alt boyutu, 8.22±3.25 şeklindedir. Klinik Hemşireler İçin İş Doyumu Ölçeği toplam puan ortalamasının 123.46±19.45 olduğu saptanmıştır. Alt boyut puan ortalamaları incelendiğinde: Kurumsal Kabul Görme ve Mesleki Başarı alt boyut puan ortalaması, 32.15±6.50; Mesleğin Bireysel Olgunlaşmaya Katkısı, 23.69±4.28; Kişilerarası İlişkilerde Saygı ve Kabul Görme, 27.26±5.40; Mesleki Sorumluluk Bilincinde Olma, 16.57±2.87; Mesleki Yeterliğin Görünürlüğü, 11.41±2.08; Mesleğe Değer Verme, 12.36±2.21 şeklindedir. COVID-19 Korku Ölçeği toplam puan ortalaması ile Klinik Hemşireler İçin İş Doyumu Ölçeği toplam puan ortalaması arasında ilişki olmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Araştırmada hemşirelerin COVID-19 Korku Ölçeği toplam puan ortalamasının düşük düzeyde, Klinik Hemşireler İçin İş Doyumu Ölçeği toplam puan ortalamasının ise iyi düzeyde olduğu görülmüştür. Toplam ölçek puanları üzerinden bakıldığında, korku ile iş doyumu düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır. Araştırmanın bulguları korku düzeyini azaltacak, iş doyumunu artıracak müdahale çalışmaları için yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between Coronavirus (COVID-19) fear and job satisfaction of nurses. Cross-sectional and correlational research was executed between 27 March -27 May 2021 in a training and research hospital with 241 nurses. Sociodemographic Data Form, COVID-19 Phobia Scale (C19P-S) and Job Satisfaction for Clinical Nurses (JSS-CN) were used to the collect data. Datas were analyzed by using SPSS 19.0 package program. The average age of nurses who participated to study was 32.07±8.99 and 80.9% of them were women. It was determined that total score average of COVID-19 Phobia Scale was 48.32±15.23. When the subscale score averages were examined: results were found to be Psychological, 17.79±5.69; Psycho-somatic, 9.66±4.14; Social, 12.64±4.40 and Economic, 8.22±3.25. It was determined that total score average of Job Satisfaction for Clinical Nurses was 123.46±19.45. When the subscale score averages were examined: results were found to be Institutional Acceptance and Professional Success, 32.15±6.50; The Contribution of the Profession to Individual Maturation, 23.69±4.28; Respect and Acceptance in Interpersonal Relationships, 27.26±5.40; Awareness of Professional Responsibility, 16.57±2.87, The Appearance of Professional Competence, 11.41±2.08 and Value of the Profession, 12.36±2.21. It was determined that there was no statistically significant relationship between total score average of COVID-19 Phobia Scale and total score average of Job Satisfaction for Clinical Nurses (p>0.05). This study shows that the total score average of COVID-19 Phobia Scale is low level and Job Satisfaction for Clinical Nurses is good level. Considering the total scale scores, it was concluded that there was no relationship between level of fear and job satisfaction. The results of the study can be a guide for intervention studies that will reduce the level of fear and increase job satisfaction.