Tiroid hastalarında COVİd-19 korkusu ve uyku kalitesinin incelenmesi
Investigation of fear of covid-19 and SLEEP qualityin patients WHO has thyroid disease
  1. Tez No: 747603
  2. Yazar: MELEK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada, Tiroid hastalarında COVID-19 korkusu ve uyku kalitesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, İstanbul'da bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinde girişimsel radyoloji bölümüne tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi için başvuran 400 tiroid hastası üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler etik kurul onayı ve kurum izinleri alındıktan sonra Ekim 2020-Mart 2021 tarihleri arasında elde edilmiştir. Veriler; Hasta Bilgi Formu, Koronavirüs (COVID-19) Korkusu Ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ile toplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 21.0 versiyon istatistik programı ile değerlendirilmiştir. Kolmogorov-Smirnov testi sonucunda verilerin normal dağılım göstermediği belirlenmiş olup sıklık tabloları, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, Spearman Korelasyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the fear of COVID-19 and sleep quality in Thyroid Patients. The study was carried out on 400 patients who applied for thyroid fine-needle aspiration biopsy at the interventional radiology department in a training and research hospital in Istanbul. The data were obtained between October 2020 and March 2021, after obtaining the ethics committee's approval and institutional permissions. Data were collected with the descriptive information form, the Coronavirus (COVID-19) Fear Scale, and the Pittsburgh Sleep Quality Scale. The obtained data were evaluated with the IBM SPSS 21.0 version statistical program. As a result of the Kolmogorov-Smirnov test, it was determined that the data did not show normal distribution, and frequency tables, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, and Spearman Correlation analyzes were used.