Kahramanmaraş-Göksun ilçesinde elmanın fosfor ve mikro elementler ile beslenme durumunun toprak ve yaprak analizleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status of apple in term of phosphorus and micro elements by soil and leaf analysis in Kahramanmaraş-Göksun district
  1. Tez No: 606334
  2. Yazar: ÖZGÜL ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SALTALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tarımsal ürünlerin üretimin devamlılığının sağlanması, kalite ve veriminin arttırılması için bitkilerin dengeli beslenmeye ihtiyaçları vardır. Bu çalışmanın amacı; Kahramanmaraş Göksun ilçesi elma yetiştirilen alanlarda elmanın fosfor ve mikro besin elementler ile beslenme durumunun toprak ve yaprak analizleri ile incelemek ve toprak özellikleri ile ilişkilerini saptamaktır. Bu çalışma Kahramanmaraş-Göksun İlçesinde Temurağa, Yağmurlu, Hacı Ömer, Korkmazlar, Çardak, Ericek, Kamışçık köylerini içine alan alanda 25 elma bahçesinde 0-25 ve 25-50 cm toprak derinliklerinden tesadüfi örnekleme metoduna göre toprak ve toprak örnekleri alınan ağaçlardan yaprak örnekleri alınmıştır. Elde edilen bulgulara gore 0-25 ve 25-50 cm toprak derinliklerinde toprak pH'sı genellikle hafif alkalin ve orta kireçlidir. 0-25 cm toprak derinlğinde toprakların % 40'da organik madde içeriği az bulunmuştur. Topraklarda değişebilir potasyum (K), kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg) ve bakır (Cu), bakımında yeterli ve fazladır. Alınabilir fosfor (P) bakımından toprakların % 30'da P yetersizdir. Alınabilir demir (Fe) bakımından toprakların %20'de Fe az, toprakların %48'de çinko (Zn) yetersizdir. Bitkilere yarayışlı bor (B) içeriği bakımından toprakların tamamı az ve çok az B içeriğine sahiptir. Yapılan yaprak analizlerinde bazı makro ve mikro element noksanlıklarına rastlanmıştır. Toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile yaprak örneklerinin besin elementi içerikleri arasında önemli bazı istatistiksel ilişkiler belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre, K, P ve mikro element içeren gübrelerin 15-20 cm toprak derinliğine uygulanması, B ve Zn'nun gübreleme programına dahil edilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
In order to ensure the continuity of production and increase the quality and yield of agricultural products, plants need balanced nutrition. The aim of this study is to investigate the nutritional status of apple in phosphorus and micro nutrients by using soil and leaf analyzes in the apple-grown areas of Göksun district of Kahramanmaraş and to determine the relationships with soil properties. In this study, soil and leaf samples were taken randomly from 0-25 and 25-50 cm soil depths from 25 apple orchards in the area including Temurağa, Yağmurlu, Hacı Ömer, Korkmazlar, Çardak, Ericek, Kamışçık villages in Kahramanmaraş-Göksun District. According to the findings, soil pH is generally slightly alkaline and medium calcareous soil at soil depths of 0-25 and 25-50 cm. Soil organic matter content was found less in 40% of the soils. Soils are sufficient and high in terms of potassium (K), calcium (Ca), magnesium (Mg) and cuper (Cu) content, 30% of the soils are insufficient in terms of available phosphorus (P). Available iron (Fe) content of 20% of the soil was found less, available zinc (Zn) content in 48% of soils was found insufficient. Available B content of the soils was found insufficient in all soils. Some macro and micro element deficiencies were found in the leaf analysis. Significant statistical relationships were determined between some physical and chemical properties of soils and nutrient contents of leaf samples. According to the data obtained, it is recommended to apply fertilizers containing K, P and micro elements to soil depths of 15-20 cm and to include B and Zn in fertilization program.