Antenatal dönemde evlilik doyumu ve çift uyumunun baba-bebek bağlanması ile ilişkisi
The relationship of marriage satisfaction and couple adaptation with father-baby attachment in the antenatal period
  1. Tez No: 777105
  2. Yazar: ARİFE BÜŞRA AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, antenatal dönemde evlilik doyumu ve çift uyumunun baba bebek bağlanması ile ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı-ilişki arayıcı nitelikte yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi 30 Nisan 2021- 30 Nisan 2022 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi kadın doğum polikliniğine başvuran 647 gebenin eşlerinden oluşmuştur. Veriler; anket formu, Doğum Öncesi Baba Bağlanma Ölçeği (DÖBBÖ), Evlilik Doyum Ölçeği (EDÖ), Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği (YÇUÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde çeşitli demografik değişkenlerin doğum öncesi baba bağlanma, evlilik doyumu ve çift uyumu üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi amacıyla bağımsız gruplar t testi, korelasyon analizleri ve tek yönlü varyans analizleri (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive-correlational study aimed to assess the relationship of father-infant attachment with marital satisfaction and dyadic adjustment in the antenatal period. The sample of the study consisted of the spouses of 647 pregnant women presented to the Konya City Hospital obstetrics clinic between April 2021 and April 2022. Data were collected using a questionnaire form, the Prenatal Father Attachment Scale (PFAS), the Marriage Satisfaction Scale (MSS), and the Renewed Couple Adjustment Scale (RCAS). In the analysis of the data, independent groups t-test, correlation analyses, and one-way analyzes of variance (ANOVA) were used to determine the effects of various demographic variables on prenatal father attachment, marital satisfaction, and dyadic adjustment. In this study, we examined the relationship between marital satisfaction, dyadic adjustment, and father-infant attachment in the antenatal period.