Üniversite öğrencilerinin okuma alışkanlığı ve kütüphane kullanımı üzerine bir inceleme: Cibuti örneği
A study on university students' reading habits and library usage: The case of Djibouti
- Tez No: 777104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM BİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tez çalışmasının temel amacı, bireysel ve toplumsal gelişim ile okuma ve kütüphane alışkanlığı arasındaki ilişkinin önemini ortaya koymaktır. Toplumda görece eğitimli kabul edilen üniversite öğrencilerinin bu konudaki algıları, tutumları ve düzeyleri ile kütüphanenin bu konudaki rolü, Cibuti Üniversitesi örneklemi ile ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 370 üniversite öğrencisine toplamda 32 sorudan oluşan Fransızca hazırlanan bir anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda okuma alışkanlığı, kütüphane alışkanlığı ve sosyo-ekonomik durumu ortaya koyan durumlar arasında çok düşük seviyede pozitif ve negatif yönde korelasyona rastlanmış, bazı durumlarda ilişki bulunamamıştır. Bu durum Cibuti Üniversitesi öğrencilerinin okuma, kütüphane alışkanlığı davranışlarının ve sosyo-ekonomik durumunun birbirinden bağımsız olduğu yönünde değerlendirilmiştir. Diğer taraftan öğrencilerin okuma alışkanlıkları ve kütüphane kullanmalarını çok düşük olduğunun sonucuna varılmıştır. Öncelik sıralamasının ortaya konması açısından öğrencilerin müzik dinleme, TV seyretme, spor yapma ve bilgisayar kullanmaya daha fazla zaman ayırdığı görülmüştür. Öğrencilerin çoğunluğunun Cibuti Üniversitesi Kütüphanesi'nin kaliteli hizmet sunmadığını ve hizmetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olmadığı görüşüne sahiptirler. Bu öğrencilerin çoğunluğu evde de kitaplara ulaşamamaktadır. Dolayısıyla okuma önünde en büyük engelin kaynaklara erişim sorunu olduğu değerlendirilmiştir. Sonuç olarak okuma ve kütüphane alışkanlığının kazandırılması için farkındalığın artırılması gereklidir. Bu nedenle ülkede farkındalığı artıracak eğitimler, projeler ve politikalar uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to reveal the importance of the relationship between individual and social development and reading and library habits. It is aimed to reveal the perceptions, attitudes, and levels of university students, who are considered relatively educated in society, and the role of the library in this regard with the sample of Djibouti University. For this purpose, a questionnaire consisting of 32 questions in French was administered to 370 university students. As a result of the evaluation of the data obtained, a very low level of positive and negative correlation was found between the situations revealing reading habits, library habits, and socio-economic status, and in some cases, no relationship was found. This situation has been evaluated that the reading, library habit behaviors and socio-economic status of Djibouti University students are independent of each other. On the other hand, it was concluded that students' reading habits and library use are very low. In terms of prioritization, students spent more time listening to music, watching TV, playing sports, and using computers. The majority of the students were of the opinion that the University of Djibouti Library does not provide quality services and that its services are not sufficient to meet their needs. The majority of these students do not have access to books at home either. Therefore, it was evaluated that the biggest obstacle to reading is the problem of access to resources. As a result, it is necessary to raise awareness in order to gain reading and library habits. Therefore, training, projects, and policies should be implemented in the country to raise awareness.