Determining the perceived stress level of individuals with COVID-19
COVİD-19 geçiren bireylerin algılanan stres düzeyinin belirlenmesi
- Tez No: 777128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: COVID-19 ile enfekte olan bireylerin algıladıkları stres düzeyinin belirlenmesi. Yöntem: Araştırma kesitsel tipte tanımlayıcı bir çalışmadır. Irak'ın başkenti Bağdat'ta yürütülen çalışmanın örneklemini 225 birey oluşturmuştur. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 33.19±9.98 olup, %58,2'si erkek, %23,6'sı sigara içmekte ve %15,6'sı en az bir kronik bir hastalığa sahiptir. Katılımcıların %91.1'inin birinci derece akrabalarında covid 19 öyküsü olduğu ve %38,7'sinin birinci derece akrabalarında covid 19 kaynaklı ölüm yaşandığı belirlenmiştir. Katılımcıların %82,2'si covid aşısı yaptırmıştır. Katılımcıların algılanan stres ölçeği toplam puanı 17,14±7,22'dir. Kadınlarda ve ailesinde covid 19 kaynaklı ölüm yaşananlarda algılanan stres ölçeği puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p≤0.05). Sonuç: Covid nedeniyle ölüm yaşayan katılımcıların, ölüm yaşamayan katılımcılara göre algılanan stres puanlarının daha yüksek olduğu görülmektedir. Hemşireler hastaların stres yönetiminde çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, hastalara daha etkili stres yönetimi stratejileri sağlamak amacıyla sağlık ekibinin diğer üyeleriyle işbirliği yaparak toplumun Covid konusunda doğru bilgilendirilmesinin ve Covid-19 aşısının güvenlik profilinin vurgulanmasının sağlanmasında etkili olabilirler.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the individuals perceived stress level one month after they were infected with COVID-19. Methods: The study done in Baghdad, Iraq, conducted a descriptive cross-sectional study. The study sample included only 225 patients out of all patients in the two hospitals by using non probability sampling. Results: The average age of the participants is 33.19±9.98, 58.2% of them are male, 23.6% are smokers and 15.6% have a chronic disease. It was determined that 91.1% of the participants experienced covid in their family members, and 38.7% experienced death from covid in their families. 82.2% of the participants were vaccinated against covid. Participants' perceived stress scale total scores were 17.14±7.22. It has been determined that the perceived stress scale scores are higher in women and those who have died due to covid in their families (p≤0.05). Conclusions: It is observed that participants who experienced death due to Covid had higher perceived stress scores than participants who did not experience death. Nurses play a very important role in the stress management of patients, especially during long-term hospitalizations. Therefore, nurses can collaborate with other members of the healthcare team to provide patients with more effective stress management strategies. The society should be informed about covid correctly and the safety profile of the covid 19 vaccine should be emphasized.