Determination of healthy lifestyle behaviors of nurses working in hospitals in Baghdad city
Bağdat kentindeki hastanelerde çalişan hemşirelerin sağlikli yaşam biçimi davranişlarinin belirlenmesi
- Tez No: 777129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmada, Bağdat şehir hastanelerinde çalışan hemşirelerin sağlıklı yaşam tarzı davranışlarını belirlemek amaçlanmıştır. Metodolojisi: Kesitsel tipteki tanımlayıcı çalışma 05.12.2021- 01.06.2022 tarihleri arasında Bağdat'taki İbn El-Nafis Hastanesi, İbn El-Balady Çocuk ve Doğum Hastanesi ve Al-Kindi Eğitim Hastanesi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini bu hastanelerde çalışan hemşireler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ise veri toplama tarihlerinde araştırmaya katılmayı kabul eden 270 hemşireden oluşmuştur. Verileri toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu' ve“Sağlıklı Yaşam Tarzı Davranışları Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma grubunun yaş ortalaması 35.60±12.21, %55.5'i erkek, %77'si evli ve %21.1'i üniversite mezunudur. Araştırmaya katılan hemşirelerin Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği toplam puan ortalaması 167,36 ± 88,47'dir. Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği Stres yönetimi ve fiziksel aktivite alt boyut puanlarının 36-40 yaş grubunda, evlilerde, üniversite mezunu olanlarda ve beden kitle indeksi normal olanlarda diğer gruplara göre daha yüksek olduğu ve farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p≤0.05). Sonuç: Araştırmanın sonuçları hemşirelerin genel olarak sağlıklı yaşam tarzı davranışlarının iyi olduğunu ancak fiziksel aktivite ve stres yönetimi düzeylerinin medeni durum, eğitim ve beden kitle indeksi gibi değişkenlerden etkilendiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study, was aimed to determine the healthy lifestyle behaviors of nurses working in Baghdad city hospitals. Methodology: A cross-sectional descriptive study was conducted between 05.12.2021 and 01.06.2022 at Ibn El-Nafis Hospital, Ibn El-Balady Child and Maternity Hospital and Al-Kindi Training Hospital in Baghdad. The population of the study consisted of nurses working in these hospitals. The sample of the study consisted of 270 nurses who agreed to participate in the study at the data collection dates. 'Personal Information Form' and 'Healthy Lifestyle Behaviors Scale' were used to collect data. Results: The mean age of the study group was 35.60±12.21, 55.5% male, 77% married and 21.1% university graduate. The total mean score of the Healthy Lifestyle Behaviors Scale of the nurses participating in the study was 167.36 ± 88.47. It was determined that the stress management and physical activity sub-dimension scores of the Healthy Lifestyle Behaviors Scale were higher in the 36-40 age group, married, university graduates and those with normal body mass index compared to the other groups, and the difference was statistically significant (p≤0.05). Conclusion: The results of the study showed that healthy lifestyle behaviors of nurses are generally good, but physical activity and stress management levels are affected by variables such as marital status, education and body mass index.