تفسير القرآن لشمس الديىن محمد الشافعىي (من أول سىورة الدخان إلى نهاية سىورة محمد)
Şemseddin Muhammed eş-Şafiî'nin Tefsîru'l-Kur'an'ı (Duhân Sûresi'nin başından Muhammed Sûresi'nin sonuna kadar) / Shams al-Din Mohammed al-Shafii's interpretation of the Holy Quran. From the beginning of Surah Duhan to the end of Surah Mohammed
- Tez No: 777130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHEKİM AĞIRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Müellif Şemseddin Muhammed eş-Şâfiî, hicri IX. asrın büyük âlimlerinden kabul edilir. İmâm el-Bûsırî, İbn Hacer el-Askalani, İbn Ruslân ve daha birçok büyük âlimden ders almıştır. Onun bu eseri, tefsir alanda yazılan önemli kaynaklardan kabul edilir. Müellif eserinde çok kıymetli ve köklü ilimlerden faydalanmış; tefsir, nahiv, belâgat, kırâat ve diğer ilimlere değinmiştir. Bu tez, İslam geleneğinin bir parçası olarak ifade edilebilecek Tefsirü'l-Kur'ân li Şemsiddîn Muhammed eş-Şâfiî isimli eseri, Duhân, Câsiye, Ahkâf ve Muhammed sûrelerinin tahkikini kapsayacak şekilde incelemektedir. Çalışmada elde edilen sonuca göre müellifin tefsirinde iyi ve açık bir metot izlediği tespit edilmiştir. Müellif, tefsirine sûrenin ismini, Mekkî-Medenî oluşunu ve iniş nedenini ele alarak başlamaktadır. Müellifin, rivayetle tefsir metoduna özen gösterdiği; Kur'ân'ı Kur'ân'la, hadis-i şeriflerle veya sahâbî ve tabiînin sözleriyle tefsir ettiği sonucuna varılmıştır. Bunun yanında zaman zaman rey ile tefsire de müracaat edilmiştir. el-Kurtubî, ez-Zemahşerî ve el-Beydâvî gibi müfessirlerin görüşlerini nakletmiştir. Müellifin tefsiri, Kur'ân-ı Kerîm'in mucizelerine önem göstermesi, ibret alınacak kıssalar nakletmesi ve sûrenin faydalarından bahsetmesiyle öne çıkmaktadır. Bunun yanında müellif tefsirinde şerh, istişhâd ve istidlâl konularında iyi bir ilmi metot takip etmiştir. Gramer, sarf ve belâgat konularında nüktelerden bahsetmiş, âyetleri tefsir ederken fıkıh ve akâid konularını tartışmaya özen göstermiştir. Bununla birlikte müellif, birçok kaynaktan alıntı yapmış, yapılan alıntıların bittiği yerleri net olarak zikredilmemiştir. Bazen de kaynağını belirtmeden çok fazla alıntı yaptığı için eleştirilmiştir. Ancak bu durum, Şemseddin Muhammed eş-Şâfii'nin tefsirinin ilmi değerini azaltmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The author Shams El Din Muhammad Al Shafii is considered one of the important scholars of the ninth century of the Hijri. He received his education from great scholars such as Imam Buseyri, Ibn Hajar al-Askalani, and Ib Ruslan. His tafsir book is one of the most important books on this subject. Inspired by valuable and powerful sciences. His book includes tafsir, nahw, rhetoric, recitation and other sciences. This research has dealt with the examination and investigation of a part of the Islamic heritage. Shams Al-Din Muhammad Al-Shafii's book, entitled Tafsir of the Holy Quran, covers the periods of Duhan and Casiye and Ahqaf and Mohammed. In the summary of the study, a good and clear method was used in the interpretation of the author. He began by stating the names of the suras. He dealt with the Surahs of Mecca or Medina and the reasons for their revelation. He interpreted the Quran with the Holy Quran and Hadith Sharif. He also interpreted the Quran with the words of the Companions and Tabei. He supported the interpretation with opinion. He quoted commentators such as Al-Kurtubi, Al-Baydawi and Al-Zamakhshari. The author's tafsir paid attention to the miracles of the Qur'an and stated the benefits of the periods. The author has followed a good scientific method in explanation and proof in his commentary, he has dealt with the issues of fiqh and akaidi from the verses.