İnflamatuar bağırsak hastalarında nötrofil/lenfosit oranı ile hastalık aktivasyon ilişkisi
The relationship between neutrophil/lymphocyte ratio and disease activation in inflammatory bowel disease patients
- Tez No: 840297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAY KARAKOYUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: İnflamatuar bağırsak hastalığı (İBH); gastrointestinal sistemi etkileyen, nüks ve remisyon dönemleri sergileyen, kronik kontrolsüz bir inflamasyon sonucu oluşan hastalık grubudur (1). Ülseratif kolit (ÜK) ve Crohn hastalığı (CH) olarak iki formu bulunur (2). İnflamatuar bağırsak hastalıklarında, cerrahi oranını ve mortaliteyi önemli ölçüde azaltacağı için hastalık aktivitesini erken dönemde belirlemek önemlidir. Hastalık şiddetini değerlendirmek için en güvenilir yol endoskopi ile biyopsi örneklemesi gibi görünse de bu yöntem invaziv ve maliyetlidir (3). Bu nedenle, invaziv tanı prosedürlerinin dezavantaj ve komplikasyonlarından kaçınmak için basit, daha düşük maliyetli ve invaziv olmayan biyobelirteçlere ihtiyaç vardır (4). Amaç ve Yöntem: Çalışmamızda İBH hastalık aktivasyonu tespitinde belirteç olarak Nötrofil/lenfosit oranının uygunluğunu değerlendirmeyi amaçladık. Araştırmanın çalışma grubunu Ege Üniversitesi Çocuk Gastroenteroloji Polikliniğinde 2010 – 2022 yılları arasında İnflamatuar Bağırsak Hastalığı tanısı konulan ve takibe alınan 0-18 yaş arası 128 hastadan verilerine ulaşılamayan hasta grubunun çalışmaya alınamaması nedeniyle toplamda 98 olgu oluşturdu. Olguların hasta arşiv dosyalarından edinilen doğum tarihi, tanı yaşı, hemogram sonuçları, endoskopi ve patoloji bulguları, ek hastalık öyküsü olgu rapor formlarına kaydedildi. Kontrol grubu olarak ise inflamatuar bağırsak hastalığı tanısı olmayan rutin poliklinik kontrolüne başvuran 0-18 yaş arası 99 sağlıklı olgu belirlendi. Kontrol grubunun doğum tarihi, başvuru yaşı, hemogram parametreleri olgu formlarına kaydedildi. İBH tanılı olguların endoskopik ve klinik olarak hastalık aktivasyonun kanıtlandığı dönem ile remisyon dönemindeki nötrofil/lenfosit oranı ve hemogram parametreleri ile kontrol grubu hemogram parametreleri istatiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: İBH hastalarının aktivasyon dönemindeki lökosit, monosit, nötrofil, trombosit, NLR ve sedimentasyon yüksekliği; hemoglobin, LMR ve albümin düşüklüğü istatiksel olarak anlamlı sonuçlandı. (p< 0.001 ) Verilerin özgüllük ve duyarlılık açısından ROC analizi ile karşılaştırmasında ise tüm parametrelerden %95 güven aralığında sensitivite ve spesifitesi en yüksek olarak NLR belirlendi. Yapılan Logistik regresyon çalışması ile ise Nötrofil eşik değeri %89 özgüllük ve %74 duyarlılıkla 4755, hemoglobin eşik değeri %84 özgüllük ve %72 duyarlılıkla 11.75, LMR değeri %88 özgüllük ve %66 duyarlılıkla 3.41 olarak anlamlı belirlendi. NLR oranına bakıldığında ise %85 duyarlılık ve %83 özgüllük ile kesme değer olarak 1.59 sınır belirlendi. Kesme değer olarak en duyarlı ve negatif prediktif değeri en yüksek olan parametre NLR olarak değerlendirildi. Sonuç: İnflamatuar bağırsak hastalıklarında hastalık aktivitesini erken belirlemek önemlidir çünkü bu, cerrahi oranını önemli ölçüde azaltacak ve dolayısıyla mortaliteyi azaltacaktır (2). Tüm bu nedenlerle Nötrofil/lenfosit oranı daha sonraki dönemler için aktivasyon dönemlerini saptayabilecek maliyeti düşük ek girişim gerektirmeyen olası bir test olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: İnflammatory bowel disease (IBD); It is a group of diseases that affect the gastrointestinal system, exhibit periods of relapse and remission, and occur as a result of chronic uncontrolled inflammation(1).There are two forms of ulcerative colitis (UC) and Crohn Disease (CH) (2). Although biopsy sampling with endoscopy seems to be the most reliable way to assess disease severity, this method is invasive and costly (3).Therefore, simple, lower cost and non-invasive biomarkers are needed to avoid the disadvantages and complications of invasive diagnostic procedures (4) . Aim and Method: In our study, we aimed to evaluate the suitability of Neutrophil/lymphocyte ratio as a marker in the detection of IBD disease activation. The study group of the study consisted of 128 patients between the ages of 0-18, who were diagnosed with Inflammatory Bowel Disease and followed up in Ege University Pediatric Gastroenterology Polyclinic between 2010 and 2022, and the patient group whose data could not be accessed consisted of a total of 98 cases. The date of birth, age at diagnosis, hemogram results, endoscopy and pathology findings, and additional disease history obtained from the patient archive files of the cases were recorded in the case report forms. As the control group, 99 healthy cases aged 0-18 years, who applied to the routine outpatient clinic control without a diagnosis of inflammatory bowel disease, were determined. Date of birth, age at presentation, and hemogram parameters of the control group were recorded on the case forms. The period when the disease activation was proven endoscopically and clinically in IBD patients, and the neutrophil/lymphocyte ratio and hemogram parameters in the remission period were statistically compared with the hemogram parameters of the control group. Results: The elevation of leukocytes, monocytes, neutrophils, platelets, NLR and sedimentation during the activation period of IBD patients; Low hemoglobin, LMR and albumin results were statistically significant. (p< 0.001 ) When comparing the data with ROC analysis in terms of specificity and sensitivity, NLR was determined as the highest sensitivity and specificity among all parameters at 95% confidence interval. With the logistic regression study, only Neutrophil threshold value was determined as 4755 with 89% specificity and 74% sensitivity, hemoglobin threshold value was determined as 11.75 with 84% specificity and 72% sensitivity, LMR value was determined as 3.41 with 88% specificity and 66% sensitivity. Considering the NLR ratio, a cut-off value of 1.59 was determined with 85% sensitivity and 83% specificity. The parameter with the most sensitive and negative predictive value as cut-off value was evaluated as NLR. Conclusion: Early detection of disease activity in inflammatory bowel diseases is important because this will significantly reduce the rate of surgery and therefore reduce mortality (2). For all these reasons, the Neutrophil/lymphocyte ratio may be a low-cost, non-invasive test that can detect activation periods for later periods.