Kamu sağlık çalışanlarının sağlık turizmi algılarının ölçülmesine yönelik araştırma: Bir üniversite hastanesi örneği
A study on measuring public health workers' perceptions of health tourism: The case of a university hospital
- Tez No: 979224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarının sağlık turizmine yönelik algılarını ve bu algıların sosyo-demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve artan hasta mobilitesi, sağlık hizmetlerini uluslararası boyuta taşımış, Türkiye ise jeostratejik konumu, doğal ve kültürel kaynakları ve gelişmiş sağlık altyapısıyla bu alanda dikkat çeken ülkelerden biri olmuştur. Sağlık turizminin başarısı yalnızca altyapıya değil, sağlık çalışanlarının bilgi, tutum ve farkındalığına da bağlıdır. Araştırmada nicel yöntem kullanılmış, veriler bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA ile analiz edilmiş, güvenilirlik analizi yapılmıştır. Bulgular, sağlık çalışanlarının genel olarak sağlık turizmini olumlu algıladığını, özellikle ülke ekonomisine, istihdama, ilin tanınırlığına ve sağlık sektörünün uluslararası rekabet gücüne katkısını benimsediğini göstermektedir. Bununla birlikte, kurumsal altyapı eksiklikleri, mevzuat belirsizlikleri, koordinasyon sorunları, yabancı dil ve iletişim yetersizlikleri ile sınırlı eğitimler, sağlık turizminin etkinliğini sınırlayan unsurlar olarak belirlenmiştir. Uluslararası hasta iletişimi, kültürel farklılıklara uyum, hasta hakları ve hizmet kalitesi standartları konusunda daha fazla eğitim ve teşvik sistemleri gerektiği öne çıkmıştır. Sonuç olarak, Denizli Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'ndeki sağlık çalışanlarının sağlık turizmine yönelik algıları genel olarak olumlu olmakla birlikte, yapısal ve kurumsal eksiklikler algıları etkileyebilmektedir. Sürdürülebilir gelişim için sürekli eğitim, mevzuat güncellemeleri, kurumlar arası koordinasyon, yabancı dil ve kültürlerarası iletişim becerilerinin geliştirilmesi önemlidir. Bu bulgular, Türkiye'nin sağlık turizminde uluslararası rekabet gücünü artırmak ve Denizli'nin potansiyelini daha etkin kullanmak için yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine healthcare professionals' perceptions of health tourism and whether these perceptions vary according to socio-demographic characteristics. Globalization, technological advancements, and increasing patient mobility have transformed healthcare into an international domain, and Turkey stands out in this field due to its geostrategic location, natural and cultural resources, and developed healthcare infrastructure. The success of health tourism depends not only on infrastructure but also on healthcare workers' knowledge, attitudes, and awareness. The study employed a quantitative approach, and data were analyzed using independent sample t-tests and ANOVA, with reliability analysis conducted. Findings indicate that healthcare professionals generally perceive health tourism positively, recognizing its contributions to the national economy, employment, city recognition, and the international competitiveness of the healthcare sector. However, factors such as insufficient institutional infrastructure, legislative ambiguities, lack of inter-organizational coordination, limited foreign language and communication skills, and inadequate training were identified as barriers to effective health tourism. Further training and incentive systems are needed, particularly in international patient communication, cultural adaptation, patient rights, and service quality standards. In conclusion, public healthcare professionals in Denizli have generally positive perceptions of health tourism, though structural and institutional limitations may influence these perceptions. Sustainable development requires continuous training, legislative updates, strengthened inter-organizational coordination, and enhanced foreign language and intercultural communication skills. These findings provide guidance for increasing Turkey's international competitiveness in health tourism and for leveraging Denizli is potential more effectively.