Kripto para sistemi ve Bitcoin'in makroekonomik faktörler ile ilişkisi
Crypto currency system and the relationship of Bitcoin with macroeconomic factors
- Tez No: 777156
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasının temel amacı, kripto para birimi olan Bitcoin'in fiyatı üzerinde etkili olan makroekonomik faktörlerin araştırılmasıdır. Analize dayalı olarak araştırılan bu çalışmanın yanında, sanal para, blokzincir sistemi ve sanal para sistemleri içerisinde özellikle kripto para birimi olan Bitcoin hakkında bilgi vermektir. Araştırmanın analiz kısmında, 2017-2022 dönemine ait aylık veriler kullanılarak regresyon analizi yapılmaktadır. Regresyon analizinde, bağımlı değişken olarak Bitcoin'in fiyatı, bağımsız değişken olarak ise, Brent Petrol fiyatı, Newyork Borsa Endeks değeri, Amerika Merkez Bankası faiz oranı, Amerika Gayri Safi Yurtiçi Hasıla değişim oranı ve Japonya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla değişim oranı kullanılmaktadır. Yapılan analiz sonucunda, Bitcoin fiyatı ile Brent Petrol fiyatı, Newyork Borsa Endeksi ve Japonya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla değişimi değişkenleri arasında pozitif ve doğrusal anlamlı bir ilişkinin olduğu, Amerika Merkez Bankası faiz oranı ile ise negatif ve doğrusal anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this master thesis is to investigate the macroeconomic factors that affect the price of Bitcoin, the crypto currency. In addition to this study, which is researched based on analysis, it is to give information about Bitcoin, especially the crypto currency, among virtual money, blockchain system and virtual money systems. In the analysis part of the research, regression analysis is performed using monthly data for the period of 2017-2022. In the regression analysis, the price of Bitcoin is used as the dependent variable, and the price of Brent Oil, the New York Stock Exchange Index value, the US Central Bank interest rate, the US Gross Domestic Product change rate and the Japan Gross Domestic Product change rate are used as the independent variable. As a result of the analysis, it is seen that there is a positive and linear significant relationship between Bitcoin price and Brent Oil price, New York Stock Exchange Index and Japan Gross Domestic Product change variables, while there is a negative and linear significant relationship with the US Central Bank interest rate.