Tip 2 diyabet tanılı hastalarda glisemi, kan basıncı ve dislipidemi kontrol hedeflerinin değerlendirilmesi ; tek merkez deneyimi
Evaluation of achieving glycemic control, blood pressure and dyslipidemia goals in type 2 diabetes patients: a single center experience
  1. Tez No: 905794
  2. Yazar: BAHADIR KARAYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDAHMET AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Tip 2 Diyabet (T2DM) tanılı hastaların mevcut tedavileriyle glisemi, kan basıncı ve lipid hedeflerine ulaşma durumunu; merkez olarak deneyimimizi ve de diyabetik hedeflere ulaşılmasında etkili olan faktörleri tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Diyabet Polikliniğinde takipli, 18 yaş üstü, en az 1 yıldır T2DM tanılı 519 hasta dahil edildi. Gebe olan, düzenli takiplerine gelmeyen, renal replasman tedavisi altında olan, ileri dönem karaciğer hastalığı olan, aktif hematolojik ya da onkolojik tedavi alan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların demografik özellikleri ve laboratuvar sonuçları hasta dosyalarından ve hastanemiz otomasyon sisteminden faydalanılarak değerlendirildi. Glisemi (HbA1c 30 kg/ m²) olduğu görüldü. Hastaların 123 (%23.6)'ünün kan basıncının hedefte olduğu ve ancak 159 (%30.6)'unun HbA1c
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate the achievement of glycemic, blood pressure, and lipid targets in patients diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM) using current treatments, identify the factors influencing the attainment of diabetic targets based on and our center's experience. Materials and Methods: The study included 519 patients, aged 18 years and older, with a diagnosis of T2DM, who were followed up at Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital Internal Medicine Diabetes Clinic. Pregnant patients, those who did not attend regular follow-ups, those under renal replacement therapy, those with advanced liver disease, and those receiving active hematologic or oncologic treatment were excluded from the study. The patients' demographic characteristics and laboratory results were evaluated using patient files and the hospital's automation system. Patients were categorized based on glycemic (HbA1c 30 kg/ m²). It was found that 123 (23.6%) of the patients achieved the blood pressure target,and only 159(30.6%)achieved glycemic control with HbA1c