Renal hücreli karsinomlarda sistemik inflamatuar yanıt indeksi ve diğer etkin inflamatuar indekslerin metastazı öngörmedeki değeri
The value of the systemic inflammatory response index and other active inflammatory indices in prediction of metastasis in renal cell carcinoma
- Tez No: 777188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu prospektif kesitsel klinik çalışmada, postoperatif metastaz olasılığını tahmin etmek amacıyla renal hücreli kanser için SIRI (sistemik inflamatuar yanıt indeksi) ve SII (sistemik inflamatuar indeks) gibi preoperatif hematolojik belirteçlerin etkinliğini belirlemeyi amaçladık. Materyal ve Metot: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Üroloji ve Tıbbi Onkoloji Kliniği Haziran 2022-2023 Şubat tarihleri arasında klinikte 72 hastanın tedavi planlamasına alınan cerrahi veya tıbbi onkoloji birimleri tarafından renal hücreli kanser tanısı dahil edildi. Renal hücreli karsinom tanısı alan tüm olguların hastane kayıtları incelendi. Sekonder malignite, hematolojik veya romatolojik bozukluğu olan veya yakın zamanda kan ürünü transfüzyonu yapılan veya tanı konulduktan sonraki 1 ay içinde enfeksiyon teşhisi konan hastalar dışlandı. Böbrek biyopsisi veya ameliyat zamanından hemen önce analiz edilen tam kan sayımı içindeki veriler SIRI ve SII hesaplamaları için incelendi. 22 metastatik ve 50 metastatik olmayan toplam 72 RCC hastası dahil edildi. Gruplar arasında SIRI ve SII değerleri karşılaştırılarak metastatazı öngörmede durumunda değer değişikliği mevcut olup olmadığı araştırıldı. SIRI VE SII için cut-off değerlerine bakıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 60.25±11,72 yıl idi. Kadınlarda yaş ortalaması 62,35± 13.84 olup erkeklerde yaş ortalaması 59,44± 10,84 idi (p=0,349). Metastatik hastaları ortalama yaşı 60.60±12,46 yıl iken metastatik olmayanlarda yaş ortalaması 60.12±11.55 idi (p>0,05). Çalışmamızdaki RHK spesmenlerinin histolojik alt tiplerinin %72'si berrak hücreli, %17'si kromofob hücreli, %7'si papiller tip ve %4'ü diğer alt tiplerden oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: In this prospective cross-sectional clinical study we aimed to determine the efficiency of a preoperative hematological markers namely SIRI (systemic inflammatory response index) and SII (systemic inflammatory index) for renal cell cancer to predict the possibility of postoperative metastases. Methods: Istanbul education and Research Hospital, Clinic of Urology and Medical Oncology in the clinic between the dates of June 2022 to 2023 February, a diagnosis of renal cell cancer by surgical or medical oncology units imported into the treatment planning of 72 patients were included in the study. All cases with diagnoses of renal cell carcinoma were searched from hospital records. Patients with secondary malignancy, hematological or rhemotological disorders or ones with recent blood product transfusion or diagnoses of infection within the 1-month-time of diagnoses were excluded for data analyses. The data within complete blood counts (CBC) analysed just before the time of renal biopsy or surgery were studied for SIRI and SII calculations. A total of 22 metastatic and 50 non-metastatic RCC patients were included. SIRI and SII values were compared among groups to seek change of values in case of meastatasis and in non-metastatic patients a cut-off value were sought to indicate malignancy before pathological diagnosis. Results: Mean age of non-metastatic RCC patients were 60.12+/-11.55 years and metastatic RCC patients were 60.25+/-11.72. Histological sub-types pf the RCC specimens were clear cell (72%), chromophobe cell (17%), papillary cell (7%) and others (4%). Median SIRI values for non-metastatic and metastatic groups were 1.26 and 2.1 (mean+/-S.D.