An appraisal of archaeobotanical data, agricultural dynamics and the Hittites' imperial transformation in Bronze Age Central Anatolia
Tunç Çağı İç Anadolu'sunda arkeaobotanik veriler, tarım dinamikleri ve Hititlerin imparatorluk dönüşümüne ilişkin bir değerlendirme
- Tez No: 777187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVANGELIA PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Arkeobotanik, insanların geçmişte çevreleriyle olan etkileşimlerini, tarımsal uygulamalarını ve geçmiş bitki örtüsünü anlamamızı sağlayan bir disiplindir. Arkeobotanik veriler bu bağlamda, insanların sosyal, kültürel ve diğer maddi kültür öğeleriyle olan ilişkilerini belirlemede önemli bir potansiyele sahiptir. Bu tez çalışması kapsamında, önemli Hitit yerleşimleri olan Hattuşaş, Kalehöyük, Çadırhöyük, Kuşaklı ve Ortaköy'den elde edilen arkeobotanik makro veriler kullanılarak Hititlerin yerel bir krallıktan, imparatorluk olarak da adlandırılan bölgesel bir süper güce dönüşümü incelenmiştir. Çalışma kapsamında Hititlerin; ürün tercihleri, üretim çeşitlikleri, ürün ekim dönemleri ve tarımsal faaliyetlerindeki yoğunlukların zaman içerisinde değişimleri istatistiksel olarak analiz edilmiş, tarımsal uygulamalarda görülen benzerlikler, farklılıklar ve anlamlı örüntüler merkezileşme bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Archaeobotany is a discipline that allows us to understand people's interactions with their environment and agricultural practices in the past as well as past vegetation. In this context, archaeobotanical data has an important potential in determining the social and cultural relations of past societies and their interactions with other cultural material elements. Within the scope of this thesis, the transformation of the Hittites from a local kingdom to a regional superpower, also called an empire, was examined with the archaebotanical macro remains obtained from the important Hittite settlements of Hattusha, Kalehöyük, Çadırhöyük, Kuşaklı and Ortaköy. Within the scope of the study, the changes in the product preferences, production diversity, sowing periods and tillage densities in agricultural activities over time were statistically analyzed, and similarities, differences and significant patterns in agricultural practices were evaluated in the context of centralization.