Aşırı ince yapı etkileşimleri dikkate alınarak yapılan ESR spektrum simülatörü
- Tez No: 77719
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, EPR eğitiminde ve deneysel olarak elde edilen EPR spektrumlarının yorumlanması esnasında yardımcı olarak kullanılabilecek bir EPR spektrum simülatörü elde etmekti. Bunun için ilk aşamada Zeeman etkileşimine ilaveten, yalnızca aşın ince yapı etkileşimleri dikkate alındı. Simulator yazılımı : etkileşimli kullanım araçlarının hazırlanmasında birtakım kolaylıklar sunan, nesne yönelimli Visual C++ programlama ortamında gerçekleştirildi. Program çalışır hale geldikten sonra, değişik spin durumları için elde edilen kuramsal spektrumlar, daha önce yapılmış ve ders kitaplarına geçmiş olan nümerik spectrumlarla karşılaştırılarak programın doğruluğu ve etkinliği test edildi. Uygulama olarak da; eldeki program kullanılarak, deneysel spektrumları literatürde bulunan ve aşın ince etkileşimlerin başat etkiye sahip olduğu paramanyetik örnekler için, kuramsal spektrumlar elde edilerek deneysel olanlarla karşılaştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this work was to realize an EPR spectrum simulator which can be used as a tool during the interpretation of experimental EPR spectra and/or during EPR study. In order to attain such a simulator, at first stage only the hyperfine interactions have been taken into account in addition to Zeeman interaction term. The simulator software has been written using the Visual C++ which is a windows hosted development environment providing nice facilities to construct visual interface elements. After the spectrum program became working, its efficiency and flexibility have been tested by reproducing the previously obtained spectra for different hypothetical spin configurations. As a sample application of the software, the theoretical spectra for the paramagnetic species (for which hyperfine interactions are dominant in the formation of spectra and the experimental spectra of which are available in literature) have been obtained and checked against the experimental ones. IV