Akut pulmoner emboli hastalarında ekokardiyografik myokardial iş indeksleri erken ve orta dönem mortaliteyi öngörmede yardımcı olabilir mi?
May echocardiographic myocardial work indexes be helpful to predict short- and mid-term mortality in acute pulmonary embolism patients
- Tez No: 777190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARAGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Görüntüleme ve laboratuvar bulgularında sağ ventrikül (RV) disfonksiyonu varlığının pulmoner emboli (PE) hastalarında daha yüksek risk durumunu gösterdiği bilinmektedir. Literatürde akut PE hastalarında speckle tracking ekokardiyografi ile elde edilen RV 'strain' değerlerinin standard ekokardiyografik parametrelere göre RV disfonksiyonunu daha iyi gösterebileceğini düşündüren çalışmalar bulunmaktadır. Biz de bu çalışmada 'strain'e göre avantajlı olabileceği düşüncesiyle ard-yük bağımsız değerlendirme sağlayabilen myokardial-iş parametrelerinin akut PE'de RV disfonksiyonunu değerlendirmedeki rolünü araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya ardışık olarak hastanemize başvuran 83 akut PE hastası dahil edilmiştir. Hastalara yatışından itibaren ilk 24 saat içerisinde speckletracking ekokardiyografi incelemesi yapılmış, standard ekokardiyografik parametrelerle birlikte sağ ve sol ventrikül myokardial-iş parametreleri elde edilmiştir. Hastaların ayrıca laboratuvar ve klinik bulguları da kaydedilmiştir. Çalışmanın primer sonlanımı olarak tomografide tespit edilen RV/sol ventrikül (LV) oranındaki değişim belirlenmiştir. Primer sonlanımın prediksiyonu için değişkenler klasik lineer regresyon ve generalize additif model (GAM) kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Klasik lineer regresyon analizinde triküspit yetersizliği jeti maksimum velositesindeki ve pulmoner arter sistolik, ortalama ve diyastolik basınçlarındaki artış ve fraksiyonel alan değişikliği ve sağ ventrikül serbest duvar bazalinin doku Dopplerindeki sistolik S dalgası (St) değerlerindeki azalmanın RV/LV oran değişimini öngörmede istatistiksel anlamlılığa ulaştığı izlenmiştir (p değerleri sırasıyla; 0.03, 0.02, 0.01, 0.004, 0.03 ve 0.03). Sol ventrikül-sağ ventrikül 'strain' ve myokardial iş parametrelerinden ise sağ ventrikül global longitudinel 'strain' (GLS) değeri RV/LV oran değişimini öngörmede sınırda istatistiksel anlamlılık gösterirken, sağ ventrikül global iş verimi (global work efficiency-RV-GWE) değeri ise RV/LV değişimini güçlü bir şekilde predikte etmiştir (p değerleri sırasıyla; 0.049 ve
Özet (Çeviri)
Aim: It is known that the presence of right ventricular (RV) dysfunction in imaging and laboratory findings indicates a higher risk status in patients with pulmonary embolism (PE). In the literature, there are studies suggesting that RV strain values obtained by speckle tracking echocardiography in patients with acute PE may show RV dysfunction better than standard echocardiographic parameters. In this study, we aimed to investigate the role of myocardial-work parameters, which can provide after-load independent evaluation, in the evaluation of RV dysfunction in acute PE, with the thought that it may be advantageous compared to 'strain'. Materials&Methods: 83 consecutive acute PE patients admitted to our hospital were included in the study. Speckle-tracking echocardiographic examination was performed within the first 24 hours of hospitalization, and right and left ventricular myocardial-work parameters were obtained along with standard echocardiographic parameters. Laboratory and clinical findings of the patients were also recorded. As the primary outcome of the study, the change in the RV/left ventricle (LV) ratio detected on tomography was determined. Variables for prediction of primary outcome were analyzed using classical linear regression and generalized additive model (GAM). Results: In the classical linear regression analysis, it was observed that the increase in the maximum velocity of the tricuspid regurgitation jet and the pulmonary artery systolic, mean and diastolic pressures, and the fractional area change and the decrease in the systolic S wave (St) values in the tissue Doppler of the right ventricular free wall baseline reached statistical significance in predicting the change in the RV/LV ratio ( p-values are 0.03, 0.02, 0.01, 0.004, 0.03 and 0.03, respectively). While the left ventricle-right ventricular strain and myocardial work parameters, the right ventricular global longitudinal strain (GLS) value has borderline statistical x significance in predicting the RV/LV ratio change, the right ventricular global work efficiency (RV-GWE) value on the other hand, strongly predicted RV/LV change (p values 0.049 and