Sıçanlarda metotreksat ile oluşturulan ovaryan doku hasarı üzerine kurkuminin etkileri
The effects of curcumin on methotrexate-induced ovarian tissue damage in rats
- Tez No: 777192
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METE KEÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Metotreksat (MTX), bazı kanser ve otoimmun hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir folik asit antagonistidir. Artan konsantrasyonlar ve kronik MTX kullanımı DNA sentezi inhibisyonuna ve hücre içi reaktif oksijen türleri (ROS) seviyesinde bir yükselmeye yol açabilir. Çalışmamızda MTX kullanan hastaların oksidatif strese bağlı folikülogenez sürecinde meydana gelen değişiklikler ve bu süreçte güçlü bir antioksidan olan kurkuminin etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla 32 adet Wistar albino türü dişi sıçanlar rastgele seçilerek biri kontrol, üçü deney grubu olmak üzere toplam 4 gruba ayrılmıştır. MTX, 28 gün boyunca 0,35 mg/kg/gün dozda i.p yolla grup 3 ve 4 sıçanlarına uygulanmıştır. Grup 4 denekleri 28 gün boyunca 200 mg/kg/gün, intragastrik gavaj yoluyla verilen kurkumin ile tedavi edilmiştir. Deney sonunda sakrifiye edilen deneklerden elde edilen ovaryum dokusunun histopatolojik analizleri için kesitler alınmış ve ovaryan dokunun ve foliküllerin genel özelliklerini ortaya koyabilmek için Hematoksilen-Eozin (H-E), Periodik asit-Schiff (PAS) ve Masson'un üçlü boyaması uygulanmıştır. Ayrıca DNA hasarı ve apoptoz belirteci olarak PARP-1 ve p53 ekspresyon düzeyleri immünohistokimyasal yöntemle analiz edilmiştir. Oksidatif stres belirteci olan malondialdehit (MDA) ve majör antioksidanlardan süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) analizleri ticari ELISA kitler kullanılarak yapılmıştır. İstatistiksel değerlendirmede parametrik veriler için One way Anova ve post hoc Tukey testi yapılmıştır. Parametrik olmayan verilerin analizi için Kruskal-Wallis varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Methotrexate (MTX) is a folic acid antagonist widely used in the treatment of certain cancers and autoimmune diseases. Increased concentrations and chronic use of MTX can lead to inhibition of DNA synthesis and an elevation of intracellular reactive oxygen species (ROS). In our study, it was aimed to investigate the changes in the folliculogenesis process due to oxidative stress in patients using MTX and the effects of curcumin, a powerful antioxidant, in this process. For this purpose, 32 Wistar albino female rats were randomly selected and divided into 4 groups, one control group and three experimental group. MTX was administered i.p. to rats of groups 3 and 4 at a dose of 0.35 mg/kg/day for 28 days. Group 4 subjects were treated with curcumin at 200 mg/kg/day administered by intragastric gavage for 28 days. At the end of the experiment, sections were taken for histopathological analysis of the ovarian tissue obtained from the sacrificed subjects, and Hematoxylin-Eosin (H-E), Periodic acid-Schiff (PAS) and Masson's triple staining were applied to reveal the general characteristics of the ovarian tissue and follicles. In addition, PARP-1 and p53 expression levels as markers of DNA damage and apoptosis were analyzed by immunohistochemical method. The analyzes of malondialdehyde (MDA), which is an oxidative stress marker, and superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), which are major antioxidant enzymes, were performed using commercial ELISA kits. One way Anova and post hoc Tukey tests were used for parametric data in statistical evaluation. Kruskal-Wallis analysis of variance was used for the analysis of non-parametric data.