Tekstil sektöründe çalışan işçilerde güvenlik iklimi algısı ve COVİD-19 önlemlerine uyum
Perception of safety climate and compliance with COVID-19 measures at the workers working in the textile sector
- Tez No: 777195
- Danışmanlar: PROF. DR. YETER KİTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Güvenlik iklimi, çalışma ortamında güvenliğe dair genel tutum, kanaat, algı ve davranışlar sonucu meydana gelen atmosfer olarak tanımlanmaktadır. Yapılan çalışmalar güvenlik iklimi yüksekse o işyerinde çalışanların iş güvenliğine yönelik politikalara, prosedürlere ve işleyişe yönelik algıları ve sürece katılımlarının da yüksek olduğunu göstermektedir. Bu araştırma, çalışanların güvenlik iklimi algısı ile COVID-19 önlemlerine uyum arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Bursa İnegöl'de bir tekstil fabrikasının atölyelerinde çalışan 603 işçi üzerinde yapılmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Güvenlik İklimi Ölçeği ve COVID-19 Önlemlerine Uyum Ölçeği ile 15 Mart-15 Nisan 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Pearson Korelasyon, Basit Regresyon, t test, Anova testleri kullanılmıştır. İşçilerin yaş, cinsiyet, medeni durumu, eğitim durumu, çalışma süreleri ile güvenlik iklimi algıları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The safety climate is defined as the atmosphere that occurs as a result of general attitudes, beliefs, perceptions, and behaviors about safety in the working environment. Studies conducted show that if the safety climate is high, employees' perceptions of policies, procedures, and functioning related to occupational safety and their participation are also high. This descritive study conducted on 603 employees in workshops of a textile factory in Bursa Inegöl between 15 March-15 April 2022 in order to determine the relationship between employees' perception of the safety climate and compliance with COVID-19 precautions. Pearson Correlation, Simple Regression, t- test, and ANOVA tests were used to evaluate the data. There was not a significant difference between perceptions of safety climate and employees' age, gender, marital status, educational status, and working time (p>0.05).