Yaşlı bireylerde bilişsel esnekliğin psikiyatrik semptomlarla ve günlük yaşam aktiviteleriyle ilişkisinin değerlendirilmesi
The assessment of the relationship between cognitive flexibility and both daily living activities and psychiatric symptoms in elderly individuals
  1. Tez No: 777194
  2. Yazar: EZGİ CELLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAYA, UZMAN KAZIM CİHAN CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bilişsel esneklik, birden fazla bilişsel alanın rol aldığı bir süreçtir. Yaşlanmayla birlikte bilişsel alanlarda meydana gelen bozulma, yaşlı bireylerin yaşam kalitesini düşürerek ruhsal ve fiziksel sorunlara neden olmaktadır. Araştırmamızda, yaşlı bireylerde bilişsel esnekliğin psikiyatrik semptomlarla ve günlük yaşam aktiviteleriyle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız, tanımlayıcı tipte gözlemsel bir çalışmadır. Araştırmaya Ağustos 2022- Kasım 2022 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Geriatri Polikliniği'ne başvuran 65 yaş ve üzerinde, Standardize Mini Mental Durum Testi (SMMT) puanı ≥25 olan, bilinen nörolojik ve psikiyatrik hastalığı bulunmayan ve geçmişte/halen alkol-madde kullanım bozukluğu olmayan 131 kişi dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik ve klinik özelliklerine ilişkin sorular içeren vaka rapor formları dolduruldu. Bilişsel esnekliği değerlendirmek için Bilişsel Esneklik Envanteri (BEE), Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET), İz Sürme Testi A, B (İST A, B) ve Stroop Testi uygulandı. Psikiyatrik semptomlar Belirti Tarama Testi (SCL-90-R), Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ), Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ), Sürekli kaygı Ölçeği (SKÖ) ile değerlendirildi. Günlük yaşam aktiviteleri (GYA) ise Katz Günlük Yaşam Aktivitesi İndeksi ve Lawton Enstrümental Günlük Yaşam Aktivitesi Skalası ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Cognitive flexibility is a process that lots of cognitive domains take part in. The deterioration in these cognitive areas with ageing causes mental and physical problems by reducing the quality of life of elderly individuals. Our research aims to assess the relationship between cognitive flexibility and both psychiatric symptoms and daily living activities in elderly individuals. Materials and Methods: Our research is a descriptive and observational study. The study has 131 participants who are over 65, scored at least 25 in Mini-Mental State Examination (MMSE), no described neurologic and psychiatric illness and no alcohol-drug use disorder in past/current selected from the Ankara City Hospital Geriatry outpatient clinics from August 2022 to November 2022. The case report forms comprising the questions about sociodemographic and clinic properties of participants were filled. The Cognitive Flexibility Inventory (CFI), The Wisconsin Card Sorting Test (WCST), The Trail Making Test (TMT) and The Stroop Color and Word Test (SCWT) were applied to evaluate cognitive flexibility. The Symptom Checklist-90-Revised (SCL-90-R), The Geriatric Depression Scale (GDS) and The State-Trait Anxiety Inventory (STAI) were used to measure psychiatric symptoms and disorders. The assessment of daily living activities were made by The Katz Activities of Daily Living Index and The Lawton Instrumental Activities of Daily Living Scale.