İleri evre kronik böbrek hastalığı olan yaşlılarda geriatrik değerlendirme parametrelerinin incelenmesi
Investigation of geriatric assessment parameters in the elderly with advanced chronic kidney disease
- Tez No: 777196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ERKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Yaşlı popülasyon içinde ileri evre kronik böbrek hastalığı (KBH) tanısı (evre 3b - 5) olanların oranı giderek artmaktadır. KBH ateroskleroz, inflamasyon, bilişsel bozukluklar, fiziksel kısıtlılıklar ve metabolik anormallikler ile seyreden bir yaşlanma durumu olarak kabul edilmektedir. Geriatrik değerlendirme ile bu bozuklukların erken dönemde saptanması mümkün olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı ileri evre KBH tanısı olan (evre 3b-5) yaşlı hastalarda bilişsel bozukluk, beslenme yetersizliği, günlük yaşam aktivitelerinde (GYA'da) bozulma ve kırılganlık parametrelerini değerlendirmeyi ve olumsuz sağlık sonuçları ile ilişkilerini incelemektir. Hastalar ve Metod: Çalışmaya nefroloji poliklinik ve diyaliz ünitesine başvuran 60 yaş ve üzerindeki; evre 3b – 5 KBH tanısı olan ve/veya diyaliz tedavisi uygulanan 150 hasta ve 158 kontrol grubu dahil edildi. Hastaların demografik verileri sözel ve yazılı onamla kaydedildi. Hastaların kırılganlık durumları CFI (Clinical Frailty Index) skalası, bilişsel fonksiyonları MoCA (Montreal Cognitive Assesment) testi ile, hastaların komorbid durumları CCI (Charlson Comorbidity Index) ile nutrisyonel durumları MNA-sf (Mini Nutritional Asesment-short form) formu ile, günlük yaşam aktiviteleri Lawton-Brody enstrümental günlük yaşam aktivite formu ile değerlendirildi. Ayrıca bazı labaratuvar parametreleri ile polifarması durumları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The proportion of those with a diagnosis of advanced chronic kidney disease (CKD) (stage 3b - 5) is increasing in the elderly population. CKD is recognized as an aging condition characterized by atherosclerosis, inflammation, cognitive impairment, physical limitations, and metabolic abnormalities. It is possible to detect these disorders in the early period with comprehensive geriatric assessment. The aim of this study is to evaluate geriatric parameters like cognitive function, nutrition, daily living activities and frailty and to investigate their possible relations with adverse health conditions in an aged population with advanced CKD. Patients and Methods: CKD patients aged 60 and over who were followed up by the nephrology outpatient clinic and the dialysis unit were included to the study; 150 patients with stage 3b – 5 CKD diagnosis and/or dialysis treatment and 158 control groups were included. Demographic data of the patients were recorded with verbal and written consent. Frailty status was evaluated with the CFI (Clinical Frailty Index) scale, cognitive functions with MoCA (Montreal Cognitive Assesment) test, comorbid conditions of patients with CCI (Charlson Comorbidity Index) and nutritional status MNA-sf (Mini Nutritional Assesment-short form), activities of daily living were evaluated with the Lawton-Brody instrumental activity of daily living form. In addition, some laboratory parameters and polypharmacy status were recorded.