Post-kolonyal Afrika'da Hristiyanlık: Bağımsız Afrika Kiliseleri
Christianity in post-Colonial Africa: African Independent Churches
  1. Tez No: 777201
  2. Yazar: BAYRAM AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ŞENAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Geleneksel Afrika Dinleri ile Hıristiyanlıktan neşet eden ve 20. yüzyılın en önemli dinî hareketlerinden biri olarak kabul edilen Bağımsız Afrika Kiliseleri Afrikalılar tarafından kurulan, yönetilen ve fonlanan kiliselerdir. Bağımsız Afrika Kiliseleri'ni diğer Hıristiyan gruplardan farklı kılan en temel özelliği, Hıristiyanlığı Afrika kültür ve dünya görüşüne göre yeniden formüle etmesidir. Batı medeniyeti ile Hıristiyanlığı ayrılmaz bir bütün olarak gören misyonerlerin Geleneksel Afrika Dinleri ve kültürünü yok saymak istemeleri, buna karşın Afrikalı Hıristiyanların gelenek ve kültürlerini koruma çabaları Bağımsız Afrika Kiliseleri'nin teşekkülünde iki önemli unsur olarak tezahür etmektedir. Bu sebeple misyonerlerin Afrika kültürünü, geleneğini, dilini ve uygulamalarını ilkel ve işe yaramaz görüp Hıristiyanlığın inşa edilmesi için bunların ortadan kalkması gerektiğini düşünmesi Bağımsız Afrika Kiliseleri'nin ideolojik hareket noktasını teşkil etmektedir. Bağımsız Afrika Kiliseleri, kuruluşundan itibaren çok hızlı bir şekilde büyüme imkanına ulaşmıştır. Günümüzde Afrika halkının yüzde otuz altısı bu kiliselere mensuptur. Afrika kiliselerinin bu dinamikliği düşünüldüğü zaman Hıristiyanlığın sadece demografik nüfusunun Afrika'ya kaymadığı, aksine Afrikalıların Hıristiyanlığı dönüştürmekte olduğu görülmektedir. Bu çalışma, tarihsel arka plan verilerek Bağımsız Afrika Kiliseleri'nin teşekkül sebepleri, karakteristik yapısı, misyon kiliseleri ve Geleneksel Afrika Dinleri ile ilişkisi, inanç ve uygulamaları hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
African Independent Churches, which emerged from African Traditional Religions and Christianity and are considered one of the most important religious movements of the 20th century, are churches founded, managed, and funded by Africans themselves. The main feature of African Independent Churches, distinguishing them from other Christians, is that they reformulate Christianity according to African culture and worldview. There are two crucial elements in the formation of African Independent Churches. One is the ignoration of African Traditional Religions and culture by the missionaries, who see Western civilization and Christianity as an inseparable whole. Second is the efforts of African Christians, who are loyal to their traditions and cultures, to protect African Traditional Religions. For this reason, the idea that the missionaries see African culture, tradition, and language as primitive and useless and think that these practices must be eliminated to build Christianity constitutes the ideological starting point of African Independent Churches. African Independent Churches have increased very rapidly since their inception. Today thirty-six percent of African people belong to these churches. This dynamism of African churches not only shifts Christianity's demographic population but also transforms Christianity. This study aims to give information about the reasons for forming African Independent Churches, their characteristic structure, their relationship with the mission churches, their beliefs and practices, and African Traditional Religions by giving historical background.