Bitkisel içerikli yaşlanma karşıtı nanoformülasyon geliştirilmesi
Development of herbal nanoformulation for anti-aging application
  1. Tez No: 777202
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÇETİN ALUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ultraviyole (UV) ışınlar, cilt yaşlanmasında önemli rol oynayan harici yaşlanmanın en önemli nedenidir ve fotoyaşlanma olarak tanımlanmaktadır. Fotoyaşlanma, ciltte elastikiyet kaybına ve kırışık oluşumuna sebep olmaktadır. Kozmetik pazarında, her geçen gün artan ürün sayısı ile anti aging kremler; cilde toparlayıcı etkide bulunarak ciltteki kırışıklık ve çizgi görünümlerinin azalmasına ve pürüzsüz bir cilt yüzeyi oluşmasına destek sağlamaktadır. Kozmetik uygulamalarda aktif maddelerin taşınımının ve penetrasyonunun iyileştirilmesi, oksidasyona karşı korunması amacıyla nano boyutlarda formülize edilerek kullanılması stratejisi günümüzde birçok ticari marka için yatırım konusu olmuştur. Glisirizik asit (GA), meyan kökünün (Glycyrrhiza glabra L.) ana bileşenlerinden biridir ve çeşitli terapötik özellikleri ile tıbbi bir bitki olarak kullanılmaktadır. GA tuzları ve esterleri, çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanımı olan kozmetik bileşenlerdir. GA ayrıca insan dermal fibroblastlarında UV kaynaklı fotoyaşlanmaya karşı inhibe edici etkisi bulunmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, topikal uygulama için GA içeren anti aging bir nanoformülasyon geliştirmektir. Bu kapsamda, GA yüklü Poli(laktik-ko-glikolik asit) (PLGA) nanoformülasyonu çift emülsiyon yöntemi kullanılarak hazırlanmış, çeşitli spektroskopik ve görüntüleme yöntemleri ile karakterize edilmiştir. GA yüklü PLGA nanoformülasyonunun enkapsülasyon verimi, yükleme kapasitesi, in vitro salım profili belirlenmiş, genotoksisitesi Ames testi ile, sitotoksisitesi ise 3- (4,5-dimetiltiyazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür (MTT) testi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, GA'in HaCaT hücrelerinde UVB kaynaklı foto yaşlanmayı önlemedeki etkinliği ve GA'in Matriks metalloproteinazlara (MMP'lara) bağlanmasının moleküler mekanizmasının netleştirilmesi için in silico analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen GA yüklü PLGA nanoformülasyonu ile krem formülasyonları hazırlanmış, organoleptik kontroller ve fiziksel testler yapılmıştır. Ardından krem formülasyonları 5 ± 3 °C, 25 ± 2 °C % 60 RH, 40 ± 2 ° C % 75 RH olmak üzere üç farklı ortam koşulunda stabilite kabinlerine alınarak 15.gün, 1.ay ve 3.ay periyotlarında aynı kontroller ve testler tekrarlanarak, formülasyonların başlangıç durumları ile karşılaştırılarak tamamlanmıştır. Elde edilen in vitro ve in silico sonuçlar değerlendirilmiş ve GA yüklü PLGA nanoformülasyonun anti aging özellikli cilt bakım ürün adayı olarak kullanılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ultraviolet (UV) rays are the most important cause of extrinsic aging that plays an important role in skin aging and is defined as photoaging. Photoaging causes loss of elasticity and wrinkle formation in the skin. In the cosmetics market, with the increasing number of products, anti aging creams; it helps to reduce the appearance of wrinkles and lines on the skin and to form a smooth skin surface by having a regenerative effect on the skin. The strategy of using nano-sized formulations to improve the transport and penetration of active substances in cosmetic applications and to protect them against oxidation has been the subject of investment for many trademarks today. Glycyrrhizic acid (GA) is one of the main components of licorice root (Glycyrrhiza glabra L.) and is used as a medicinal plant with various therapeutic properties. GA salts and esters are cosmetic ingredients that have uses in a variety of skin care products. GA also has an inhibitory effect against UV-induced photoaging in human dermal fibroblasts. The aim of this thesis study is to develop an anti-aging nanoformulation containing GA for topical application. In this context, GA-loaded Poly(lactic-coglycolic acid) (PLGA) nanoformulation was prepared using the double emulsion method and characterized by various spectroscopic and imaging methods. The encapsulation efficiency, loading capacity and in vitro release profile of the GA-loaded PLGA nanoformulation were determined, its genotoxicity was evaluated with the Ames test, and its cytotoxicity was evaluated with the 3-(4,5- dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) test. In addition, in silico analyzes were performed to clarify the efficacy of GA in preventing UVB-induced photoaging in HaCaT cells and the molecular mechanism of GA binding to Matrix metalloproteinases (MMPs). Cream formulations were prepared with the obtained GA-loaded PLGA nanoformulation, organoleptic controls and physical tests were performed. Then, the cream formulations were taken into stability cabinets at three different ambient conditions, 5 ± 3 °C, 25 ± 2 °C 60% RH, 40 ± 2 °C 75% RH, and the same controls and tests were performed at the 15th day, 1st month and 3rd month periods. The tests were completed by repeating and comparing the initial conditions of the formulations. The obtained in vitro and in silico results were evaluated and it was concluded that GA-loaded PLGA nanoformulation could be used as a skin care product candidate with anti-aging properties.