Bitkisel içerikli diş macunlarının antibakteriyel etkinliklerinin in vitro streptococcus mutans biyofilm modelinde incelenmesi
Investigation of antibacterial activities of herbal toothpastes in vitro streptococcus mutans on biofilm model
  1. Tez No: 647652
  2. Yazar: SÜMEYRA ACAR ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF BAHAR TUNA İNCE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, ticari olarak temin edilebilen yirmi adet diş macununun antibakteriyel etkilerini in vitro olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bitkisel diş macunlarının yan etkilerinin olmaması ve kimyasal diş macunlarına göre güvenli bulunması gibi nedenler ile son dönemde kullanımı artmıştır. Çalışmada on dokuz adet bitkisel ve bir adet fluoridli diş macununun agar-well difüzyon yöntemi ile Streptococcus mutans'a karşı olan antimikrobiyal etkileri araştırılmıştır. Antibakteriyel etkisi tespit edilen diş macunlarının (Oral B, Agarta, Bioplante, Urtekram, Ersağ, R.O.C.S. Baby) biyofilm üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla seyreltilen diş macunları, hidroksiapatit diskler üzerinde in vitro oluşturulan S. mutans biyofilm tabakası üzerine uygulanmıştır. Deney sonrası canlı kalan bakteri sayısı cfu/ml cinsinden hesaplanmıştır. Diskler üzerinden görüntüler konfokal mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu ile elde edilmiştir. Veriler istatistik olarak IBM SPSS V22 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the antibacterial effects of twenty commercially available toothpastes in vitro. In recent years, the use of herbal toothpastes has increased due to the fact that they found safe and have no side effects when compared to chemical toothpastes. In this study, the antimicrobial effects of nineteen herbal and a fluoride toothpaste were investigated against Streptococcus mutans by using agar-well diffusion method. The effects of antibacterial toothpastes (Oral B, Agarta, Bioplante, Urtekram, Ersağ, R.O.C.S. Baby) were investigated on biofilm. For this purpose, diluted toothpastes were applied on the S. mutans biofilm layer formed in vitro on hydroxyapatite discs. After the experiment, the number of survival bacteria was calculated in cfu/ml. Images on discs were obtained by confocal miscroscope and scanning electron microscope. The data were analyzed statistically by IBM SPSS V22 program.