Kütahya Ulu Cami ve yakın çevresi kentsel sit alanının korunmasına yönelik tespit ve öneriler
Findings and recommendations for the protection of Kütahya Ulu Cami and its close surrounding urban conservation area
- Tez No: 777222
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÖZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Korunması gerekli kültürel miras envanterinin yoğun olarak bulunduğu Kütahya kentinde, 1979 yıllarında koruma çalışmalarına başlanmış ve bu koruma çalışmaları sonucunda 1987 yılında alan için koruma amaçlı imar planı onaylanmıştır. Bu plan; uygulamaya yönelik araçların yetersizliği ve alana yönelik müdahale kararlarının uygulanamaması nedeniyle koruma açısından başarılı olamamış ve planın yenilenmesi gerekmiştir. Bu kapsamda 2019 yılında onaylanan Revizyon Koruma Amaçlı İmar Planı incelendiğinde sadece sit sınırlarında genişleme, daralma bölgeleri olduğu ve yeni tescillenen yapılar bulunduğu görülmektedir. Revizyon planında uygulamaya yönelik müdahale kararlarının yer almaması, alan içerisindeki dokuda yapılacak koruma çalışmalarında belirsizlikler oluşturmaktadır. Bu bağlamda Kütahya tarihi kent merkezinin çağdaş koruma yaklaşımları ile ele alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Revizyon planda; sit alanı genişletilen bölgelerden yüzölçümü bakımından en büyük alana sahip olan Ulu Cami ve yakın çevresini kapsayan bölgede bulunan 368 adet yapı incelenerek, analiz çalışmaları yapılmış ve alandaki günümüz koruma anlayışının durumu irdelenmiştir. Alan içerisindeki koruma sorunları tespit edilerek çağdaş koruma anlayışına göre öneriler sunulmuştur. Çalışma kapsamında yapılan analiz, tespit ve önerilerin koruma sınırları içinde bulunan tüm alanlarda yapılacak yeni koruma çalışmalarına katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the city of Kütahya, where the inventory of cultural heritage to be protected is concentrated, conservation studies were started in 1979 and as a result of these conservation efforts, a conservation development plan was approved for the area in 1987. This plan; Due to the inadequacy of the tools for implementation and the inability to implement the intervention decisions for the area, it was not successful in terms of protection and the plan had to be renewed. In this context, when the Revision Conservation Development Plan approved in 2019 is examined, it is seen that there are areas of expansion and contraction only in the site boundaries and there are newly registered structures. The fact that the intervention decisions for implementation are not included in the revision plan creates uncertainties in the conservation studies to be carried out in the tissue within the area. In this context, the necessity of handling the historical city center of Kütahya with contemporary conservation approaches has emerged. In the revision plan; The Ulu Mosque, which has the largest area in terms of surface area among the areas where the protected area has been expanded, and 368 buildings in the region covering its immediate surroundings were examined, analysis studies were carried out and the current state of the conservation approach in the area was examined. Conservation problems in the area were determined and suggestions were presented according to the contemporary conservation approach. It is aimed that the analyzes, determinations and suggestions made within the scope of the study will contribute to the new conservation studies to be carried out in all areas within the protection boundaries.