Mustafa Kutlu'nun 'İyiler Ölmez' adlı eserinin söz dizimi açısından incelenmesi
Syntax analysis of 'İyiler Ölmez' by Mustafa Kutlu
- Tez No: 777238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA GADDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kendine has bir üslubu bulunan Mustafa Kutlu, daha çok hikâyeleriyle ön plana çıkmış ve edebiyatımıza birçok eser kazandırmıştır. Bu çalışmada Kutlu'nun İyiler Ölmez adlı hikâye kitabının Dergâh Yayınları'ndan çıkan Kasım 2019'da basılan 14. baskısı kullanılmıştır. Bu tezde amaç söz dizimi çalışmalarına dikkat çekmek ve bahsi geçen eseri kelime, kelime grupları ve cümle üzerinden eserden örnekler vererek ayrıntılı incelemektir. Yazarın dili nasıl kullandığını ve söz dizimini esere nasıl yansıttığını görmek amaçlanmaktadır. İyiler Ölmez'de çok çeşitli cümle yapıları bulunmaktadır. Eksiltili cümlelerle diğer cümleler arasında anlam bağı kurulmuştur. Çalışma sekiz bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde teze dair ön bilgilere, yönteme, amaca ve öneme değinilmiştir. Sonra yazar tanıtılmış, eserlerine yer verilmiş ve bahsi geçen eserin özetine yer verilmiştir. Daha sonra eser cümle, cümle dışı ögeler, kelime grupları, cümle türleri bakımından incelenmiştir. Böylece, konunun bütün yönleriyle ortaya konulması sağlanmıştır. Çalışma, bu açıdan önem taşımaktadır. Eserden cümleler tahlil edilerek örneklendirilmiştir. Sonuç bölümünde tüm bu incelemeler göz önünde bulundurulup sonuçlar aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mustafa Kutlu, who has a unique style, has come to the fore with his stories and has brought many works to our literature. In this study, the 14th edition of Kutlu's story book named“Iyiler Ölmez”, published in Dergah Publishing in November 2019, was used. The aim of this thesis is to draw attention to syntax studies and to examine the work in detail by giving examples from the work through words, phrases and sentences. It is aimed how the author uses his language and how his syntax reflects his work. There are a wide variety of sentence structures in İyiler Ölmez. A semantic link has been established between ellipsis and other sentences. The work consists of eight parts. In the introduction part of the thesis, preliminary information about the thesis, method, purpose and importance are mentioned. Then, the author was introduced, his works were included, and the summary of the aforementioned work was given. Later, the work was examined in terms of sentence, non-sentence items, word groups, sentence types. Thus, it was ensured that the subject was revealed in all its aspects. The study is important in this respect. Sentences from the work are analyzed and exemplified. In the conclusion part, all these examinations are taken into consideration and the results are presented.