An Examination of 'Honor' Killings in Turkish Religious and Secular Media
Dini ve laik Türk medyasında 'namus' cinayetlerinin incelenmesi
- Tez No: 777246
- Danışmanlar: PROF. DR. KATHERİNE PRATT EWİNG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Columbia University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez, ana akım Türk medyasında“namus cinayetleri”konusundaki belirli bilgilerin nasıl yeniden üretildiğini ve aktarıldığını analiz etmektedir. Türkiye'de“namus”cinayetlerini tanımlamak için kullanılan farklı söylemleri keşfetmek için hem seküler hem de dini medya ayrı ayrı incelenmektedir. Bu medya söylemlerini açıklamak, yalnızca halkın namus cinayetlerine ilişkin kavrayışlarını anlamak için değil, aynı zamanda diğer birçok sosyal ve kültürel gerçekliği de anlamak için kaçınılmaz bir unsurdur. Çünkü medya, yaşamlarımızı nasıl anladığımızı ve organize ettiğimizi belirleyen sosyal, politik veya kültürel meseleler hakkında kamuoyunu şekillendirmede geniş etkiye sahiptir. Diğer bir deyişle, zihnimizde birçok temsiller yaratan medyanın dünyayı tanımlamaya yardım etmedeki rolü kaçınılmazdır. Bu nedenle,“namus”cinayeti konusunda kamuoyunu şekillendirmenin günlük sonuçları, ülkenin cumhuriyet tarihi boyunca kamu medyasındaki temsil politikaları analiz edilmeden anlaşılamaz. Bu amaçla bu araştırma, Türk toplumuna“namus”cinayetlerini sunmak için kullanılan çeşitli medya söylemlerini keşfetmeyi ve deşifre etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, I will analyze how particular knowledge on the issue of“honor killings”is re/produced and conveyed within mainstream Turkish media. I focus on both the secular and religious media in order to explore different discourses used to describe the issue of“honor”killings in Turkey. Explaining these media discourses is necessary not only to understand public conceptions of honor killings but also many other social and cultural realities, because media is widely influential in shaping public opinion about social, political or cultural matters that determine how we understand and organize our lives. Through creating many pictures“in our heads,”media's role in helping to define the world is inevitable. Thus, daily outcomes of shaping public opinion on the issue of“honor”killing and its implications cannot be understood without analyzing the politics of representation in the public media over the course of the country's republican history. To this end, this research is aimed at exploring and deciphering the various media discourses used to present“honor”killings to Turkish society. Before introducing the media discourses, I first explain the socio-political implications of“honor”killings in Turkey as the background in which they flourished.