Farklı indikatör kombinasyonlarının etkinlik analizi: Borsa İstanbulda teknik analiz uygulaması
Efficiency analysis of different indicator combinations: Technical analysis application in Borsa Istanbul
- Tez No: 777247
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER VELİ ÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Sermaye piyasaları, yatırımcılara kazanç fırsatı sunan, halka açık şirketlere finansman kaynağı sağlayan, uluslararası ticarette risk unsurlarını azaltan ve birçok farklı ürünü yatırımcıların kullanımına sunan piyasalardır. Yatırımcılar kar sağlamak için yaptıkları hisse senedi alım satım aşamalarında karar verirken çeşitli analizlerden faydalanmak durumundadır. Yatırımcılara bu aşamalarda karar verirken yardımcı olan teknik analiz geçmiş verilerden faydalanarak gelecekteki olası fiyat hareketlerinin yönünü tahmin etmek için kullanılan bir analiz yöntemidir. Teknik analiz indikatörler aracılığıyla yatırımcılara al-sat kararlarında yol göstermesi bakımından önemli bir analiz türüdür. Teknolojik gelişmelerle birlikte finansal verileri çok hızlı bir şekilde işleyerek analiz eden programların ortaya çıkmasıyla teknik analizin uygulanması da artık saniyelerle ifade edilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı hisse senedi alım satımlarında teknik analiz indikatörlerinde oluşan farklı kombinasyonlarda portföy etkinliğinin ölçülmesidir. Bu bağlamda seçilen indikatörlerin farklı kombinasyonları Matriks Prime programının Sistem Tester bölümü ile analiz edilerek ortaya çıkan sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Capital markets are markets that offer investors an opportunity to earn, provide financing to publicly traded companies, reduce risk factors in international trade, and offer many different products to the use of investors. Investors have to make use of various analyzes when deciding on the stock purchase and sale stages they make in order to make a profit. Technical analysis, which assists investors in making decisions at these stages, is an analysis method used to predict the direction of possible future price movements by making use of historical data. Technical analysis is an important type of analysis in terms of guiding investors in their buy-sell decisions through indicators. With the emergence of programs that process and analyze financial data very quickly with technological developments, the application of technical analysis is now expressed in seconds. The main purpose of this study is to measure portfolio efficiency in different combinations of technical analysis indicators in stock trading. In this context, different combinations of selected indicators were analyzed with the System Tester section of the Matrix Prime program and the results were compared..