Regional policies: Convergence, trade and the allocation of public capital
Bölgesel politikalar: Yakınsama, ticaret ve kamu sermayesinin tahsisi
- Tez No: 777258
- Danışmanlar: PROF. DR. JOAN MUYSKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universiteit Maastricht
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tez dört araştırma makalesinden oluşmaktadır. Bu çalışmaların üç tanesi Türk bölgesel ekonomilerine yoğunlaşırken bir tanesi ise dünyanın farklı yerlerinden elde edilen verilerin kullanıldığı çalışmalar üzerine yapılmış bir meta-analizden oluşmaktadır. Çalışmaların her biri yakınsama, ticaret, ve kamu maliyesinin mekansal tahsisi konularından bir tanesine odaklanmaktadır. Çalışmaların ortak noktası ulaştırma ve haberleşme altyapısının önemli bir bölgesel politika enstrümanı olarak ele alınmasıdır.
Özet (Çeviri)
This dissertation presents four research papers. While three of these studies focus on the Turkish regional economies, one of them presents a meta-analysis on primary studies which in turn use data from all over the world. Each of these papers focuses on one of the following topics: convergence, trade, and the spatial allocation of public capital. The common point of all presented studies is the concept of transportation and communication infrastructure as a key regional policy tool.