İşletmelerde iş değerlendirmeye bağlı olarak ücretlendirme ve bir sanayi firmasında uygulanması
- Tez No: 77727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
IV özet İşletmelerde uygulanan ücret ve maaş politikaları çok önemlidir. Çünkü işgörenleri işe ve işletmeye bağlayacak en önemli etken ücret ve maaş yönetimi politika ve stratejileridir. Bu tez çalışmasının amacı bir işletmenin ücret yapısını oluşturmanın en iyi yolunun iş değerlendirme ile yapılabileceğini ortaya koymaktır. Bununla birlikte bu tez iş değerlendirmenin ücret ve maaş programlan ile alakalı her türlü problemi çözebileceği iddiasında değildir. İş değerlendirme yolu ile ücretlendirme işlerin birbirleri ile göreceli olarak değerlerinin bulunmasında sistematik bir yol sağlar, üzerinde anlaşılan nokta bu yöntemle hataların sayısının ve etkisinin en aza indirgendiğidir. Bu yüzden iş değerlendirme teknikleri ve kullanım şekilleri geliştikçe daha faydalı olması beklenen bir yöntemdir. İş değerlendirme ile ücretlendirme de ücret seviyeleri arasında farklı uygulamalar olmaması için iş analizleri yolu ile işler tanımlanır ve değerlenir. Bulunan değeri ile orantılı olarak işlere ücret tayin edilir. Böylece işgörenlere emeğinin karşılığı olarak ödenecek ücret belirlenir. İş değerlendirmenin bir başka katkısı da ödenen paranın işin hangi özelliğine gittiğini göstermesidir. Eğer iş yetenek ve sorumluluk gibi bazı kriterler göz önünde bulundurularak analiz ediliyorsa yalnızca işin değerini değil aynı zamanda işin hangi yönünün daha değerli olduğunu bulabiliriz. Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, iş değerlendirmede temel kavramlar ve iş değerlendirmenin gelişimi araştırılmıştır; ikinci bölümde, iş değerlendirme süreci ve yöntemleri analiz edilmiştir; üçüncü iş değerlendirmenin ücret sistemi oluşturmadaki yeri analiz edilmiştir ve son olarak dördüncü bölümde iş değerlendirme ve ücretlendirme çalışması iş makinalan sektöründe faaliyet gösteren bir sanayi firmasında uygulanmıştır. Sonuç ve değerlendirme kısmında elde edilen bulgular değerlendirilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The wage and salary management policies practised in business firms are very important. Because the primary factors that tie the employees to the firm are the wage and salary management policies and strategies.The aim of this thesis is to show that the best way of establishing a business firm's wage construction is to be done through job evaluation. However this thesis does not claim that job evaluation can solve all the problems involved in a wage and salary program by the application of such plans. Pricing through job evaluation provides an orderly and systematic means of determining the relative worth of jobs, the consensus is that it can reduce the number and minimize the effect of errors.Therefore job evaluation is a procedure which can be expected to become more valuable as its techniques and uses are improved. In pricing through job evaluation; in order to avoid inadequacies and inequalities in wage structures, jobs are described through job analysis and evaluated. Then it is priced through the found value of the job. By doing so the amount of salary fairly appropriate to each job are determined. Another objective of job evaluation is to show where the money goes when paying for work. If the work is analysed into certain aspects such as skill and responsibility it is possible to determine not only what the job is worth but also the value of each of the aspects. This thesis consists of four chapters. In the first chapter, the basic concepts and developing process of job evaluation are investigated; in the second chapter, the process and methods of job evaluation are analysed; in the third chapter, the effects of job evaluation over establishing wage construction are analysed and lastly in the fourth chapter pricing through job evaluation is applied a heavy industries machines business firm. Recommandations are offered according to the obtained data and their results in the last chapter.