İç Anadolu bölgesindeki bazı illerde tüketime sunulan tavuk etlerinde arcobacter SPP varlığı
Presence of arcobacter SPP in chicken meats served for consumption in some provinces in The Central Anatolia region
  1. Tez No: 777282
  2. Yazar: YELDA ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DOĞRUER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada İç Anadolu Bölgesindeki bazı illerde (Konya, Karaman, Ankara, Eskişehir, Aksaray) tüketime sunulan tavuk etlerinde Arcobacter spp.'nin varlığının tespit edilmesi ve dönemlerin buna etkisi araştırıldı. Bu amaçla illerdeki farklı satış noktalarından Kasım 2021 ve Nisan 2022 tarihlerinde toplamda 200 adet tavuk eti numunesi Arcobacter spp. varlığı yönünden incelendi. Numunelerde Arcobacter spp. varlığı, klasik kültürel ve PCR yöntemleriyle araştırıldı. Elde edilen izolatlara tür tayini yapmak için mPCR yöntemi kullanıldı. Klasik kültürel yöntem sonucu elde edilen şüpheli izolatların 48 (%24)'i cins spesifik PCR ile Arcobacter spp. olarak tanımlandı. mPCR analizleri sonucunda; izolatların %58,3'i A. butzleri ve %10,4'ü A.cryaerophilus olarak identifiye edildi. Ayrıca 15 adet tavuk eti örneğinin birden fazla Arcobacter türü ile kontamine olduğu belirlendi. Arcobacter spp. ile kontaminasyon oranının il bazında dağılımına bakıldığında; Konya, Karaman, Ankara, Eskişehir ve Aksaray illerindeki tavuk eti örneklerinde Arcobacter spp. prevalansı sırasıyla %31,7; %10,8; %7,3; %24,3 ve %45 oranında saptandı. Araştırmada incelenen numunelerin karkas bölümlerine göre Arcobacter spp. ile kontaminasyon oranları kanat, derisiz göğüs, but ve bagette sırasıyla %25,8; %25,6; %21 ve %23,9 olarak izole edildi. Dönemsel olarak incelendiğinde 1. dönemde (Kasım) incelenen 102 örneğin 29'unda (%28,4) ve 2. dönemde (Nisan) incelenen 98 örneğin 19'unda (%19,3) Arcobacter spp. tespit edildi. Elde edilen verilere göre sonbaharda Arcobacter spp. prevalansı ilkbahara göre daha yüksek oranda bulundu. Sonuç olarak bu çalışma Konya, Karaman, Ankara, Eskişehir ve Aksaray illerinde tüketime sunulan tavuk etlerinin patojen Arcobacter türleriyle kontamine olduğunu göstermektedir. İnsanlarda bakteriyemi, endokardit, peritonit, gastroenterit ve ishal gibi hastalıklara sebebiyet vermesiyle ilişkilendirildiğinde kontamine tavuk etlerinin tüketiminin önemli bir halk sağlığı sorunu olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca araştırmanın hem popülasyon hem de coğrafi olarak daha geniş bir alan seçilerek yapılması bu bölge için tavuk etlerindeki Arcobacter spp. varlığı ve mevsimlerin kontaminasyon düzeyine etkisi bakımından epidemiyolojik çalışmalara katkıda bulunabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of Arcobacter spp. in chicken meat consumed in some provinces of the Central Anatolia region in Turkey (Konya, Karaman, Ankara, Eskişehir, Aksaray) and the effects of time periods on it were investigated. For this purpose, 200 chicken meat samples from different retail in the provinces were analyzed for the presence of Arcobacter spp. in November 2021 and April 2022. The presence of Arcobacter spp in the samples was investigated by classical cultural and PCR methods. mPCR method was used to determine the strains of the isolates obtained. Forty-eight (24%) of the suspect isolates obtained by the classical cultural method were identified as Arcobacter spp. by genus-specific PCR. As a result of mPCR analysis, 58.3% of the isolates were identified as A. butzleri and 10.4% as A. cryaerophilus. In addition, mixed contamination with more than one Arcobacter species was detected in 15 of the positively detected samples. The prevalence of Arcobacter spp. in chicken meat samples from Konya, Karaman, Ankara, Eskişehir and Aksaray provinces was 31.7%, 10.8%, 7.3%, 24.3% and 45%, respectively. The prevalence of Arcobacter spp. was 25.8%, 25.6%, 21% and 23.9% in wings, skinless breasts, legs and drumsticks, respectively. Arcobacter spp. was detected in 29 (28.4%) of 102 samples examined in November and 19 (19.3%) of 98 samples examined in April. According to the data obtained, the prevalence of Arcobacter spp. in autumn was found to be higher than in spring. In conclusion, this study shows that chicken meat consumed in Konya, Karaman, Ankara, Eskişehir and Aksaray is contaminated with pathogenic Arcobacter species. It is thought that the consumption of contaminated chicken meat may be an important public health problem when it is associated with causing diseases such as bacteremia, endocarditis, peritonitis, gastroenteritis and diarrhea in humans.