Opportunities for linking global value chains research to policy-making in Türkiye: A bibliometric analysis
Türkiye'de küresel değer zincirlerinde araştırma ve politika yapımını bağlantılandırma fırsatları: Bibliyometrik bir analiz
  1. Tez No: 777288
  2. Yazar: ESRA GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARSEV UMUR AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
1990'lardan bu yana serbest ticaret ve yatırım politikalarının öne çıkması ve teknolojik gelişmelerle birlikte, küresel değer zincirleri (KDZ'ler) kavramı sadece akademisyenlerden değil, uygulayıcılar ve politika yapıcılar tarafından da artan bir ilgi görmeye başlamıştır. KDZ çerçevesi, küresel endüstrilerin nasıl örgütlendiğini ve katma değer elde etmeye yönelik firma ve ülke stratejilerini anlamaya ve politika yapımına yönelik pratik yaklaşımıyla ekonomik ve sosyal kalkınma için değer zincirinde yükselme yollarını bulmaya yardımcı olur. Son on yılda, KDZ'ler, özellikle 2008 finansal krizinin ardından yakın zamanda Kovid-19 salgını olmak üzere değişen küresel dinamiklerle karşı karşıya kalmıştır. Bu çerçevede, bu tez bibliyometrik analiz yöntemini kullanarak, KDZ'lere ilişkin çalışmaların mevcut durumunu, ölçeğinin ve kapsamının zaman içinde değişip değişmediğini ve özellikle Kovid-19'dan sonra araştırmaların odağının nasıl geliştiğini; aynı zamanda, Türkiye dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin KDZ'lere artan katılımını dikkate alarak, bu ülkelerde gelişmiş ülkelere kıyasla araştırmaların ne oranda arttığını ve hangi konulara yöneldiğini yanıtlamayı amaçlamaktadır. Betimleyici analiz sonuçları, diğer gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırıldığında, Türkiye'nin KDZ'lere katılımına rağmen KDZ çerçevesinde araştırma ve kanıta dayalı politika üretiminin yetersiz kaldığını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, Türkiye'nin iddialı bir biçimde KDZ'lerdeki konumunu yükseltme vizyonu dikkate alındığında, söz konusu alanda araştırmaları artırmak ve bunları politika oluşturma ile ilişkilendirmek için koordineli ve kapsamlı bir çaba ortaya koyma potansiyeli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rise of liberal trade and investment policies and technological advances since the 1990s, the concept of global value chains (GVCs) has gained increasing interest not only from academicians but also from practitioners and policy-makers. The GVC framework helps understand the organization of industries worldwide, and firm and government strategies to create and capture value-added, with specific emphasis on policy to identify upgrading paths for economic and social development. In the last decade, the GVCs have been challenged by changing global dynamics, especially by the 2008 financial crisis and, more recently, the Covid-19 pandemic. Against this background, this study investigates the evolution of GVC studies and maps key concepts and shifting trends with an aim to develop policy suggestions accordingly. Using bibliometric analysis, the thesis aims to answer whether the scale and scope of GVC studies changed over time, and how their focus evolved especially after Covid-19. Considering the increasing GVC participation of developing countries, including Türkiye, the thesis explores whether there is an associated link with more research interest in those countries compared to developed economies and if so, in which direction. The results of the descriptive analysis reveal that compared to other developing countries', research and evidence-based policy-making in Türkiye do not engage in GVC framework even though the country has been participating in GVCs. However, considering Türkiye's ambitious vision to upgrade in global value chains, there is a potential to put forth a coordinated and comprehensive effort to boost GVC research and link it with policy-making.