Engelsiz üniversite için akıllı web sistemi : İzmir Katip Çelebi Üniversitesi örneği
Smart web system for a barrier-free university: theexample of Izmir Katip Celebi University
- Tez No: 777287
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ALAYBEYOĞLU SOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Web sayfaları kurumların ve kuruluşların ulusal ve uluslararası düzeyde bilgi paylaşımı sağlamaları ve tanıtımları için en önemli teknoloji araçlarından birisidir. Bu tez kapsamında geliştirilen üniversite web ara yüzü de üniversitelerin sadece öğrencilerine, akademik ve idari personellerine değil üniversite öğrenci adaylarına, çalışmak isteyen personellere ve hatta üniversite ile bilgi almak isteyen herkesin ulaşımı için açılan bir portaldır. Bu sebeple üniversite web sitesinin ziyaretçileri her kesimden bireyler olabilir. Üniversite web sitesinin engelli olan vatandaşların rahat erişiminin göz önüne alınarak geliştirilmesi, engelli bireylerin sosyal hayata eşit bir şekilde katılımlarını sağlayan bir gereksinimdir. Bu amacı temel alarak görme engellilere erişim eşitliği sağlayacak en önemli adım kullanıcı ile sesli iletişim yapmaktır. Kullanıcının konuşma dili ile zorlanmadan uygulama ile iletişime geçmesi; uygulamanın da kullanıcıya sesli olarak yanıt vermesi interaktif bir zemin hazırlayacak olup web uygulamasının tüm kullanıcılara hitap etmesini sağlayacaktır. Böylelikle geliştirilen sistem sadece engelli kullanıcılara değil okuma yazma bilmeyen kullanıcılara dahi uygulamanın kullanımını sağlayacaktır. Bu yaklaşımdan yola çıkılarak; uygulamanın kullanıcının söyleyeceği kelimeleri algılayıp sistemde karşılık bulan cevapları sesli olarak cevap vereceği özelliği oluşturmak için çalışma kapsamında derin öğrenme algoritmalarının kullanımı tercih edilmiştir. Bu algoritmaların sesli olarak iletilen kelimeleri algılamak için farklı; sistemde karşılık bulan cevapları kullanıcıya sesli olarak iletmek için farklı birer süreç olarak ele alınması, sürecin karmaşıklığını azaltmakta katkı sağlayıcı olmaktadır. Ayrıca uygulamadaki sesli iletişimin soru cevap şeklinde olması kullanıcılarda kolaylık ve güven hissi oluşturacak olup; kullanım sıklığını da arttıracaktır. Ayrıca uygulama içerisindeki erişimin sesli olarak yapılması klavye ile yazım veya fare ile yönlendirme olmaması sebebiyle rahat bir kullanım deneyimi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Web pages are one of the most important technology tools for institutions and organizations to share and promote information at national and international level. The university web interface developed within the scope of this thesis is also a portal opened for the access of not only the students, academic and administrative staff of universities, but also university student candidates, personnel who want to work, and even anyone who wants to get information with the university. For this reason, visitors to the Web site can be individuals from all walks of life. The development of the website taking into account the easy access of disabled citizens is a requirement that ensures the equal participation of disabled people in social life. Based on this aim, the most important step to ensure equal access for the visually impaired is to communicate with the user by voice. The user can communicate with the application without difficulty with spoken language; The application's voice response to the user will create an interactive basis and will enable the web application to appeal to all users. Thus, the developed system will enable the use of the application not only for disabled users but also for illiterate users. Based on this approach; in order to create the feature that the application will detect the words the user will say and respond aloud to the answers found in the system, the use of deep learning algorithms has been preferred within the scope of the study. These algorithms are different to detect spoken words; considering it as a different process to transmit the answers found in the system to the user, contributes to reducing the complexity of the process. In addition, the fact that the voice communication in the application is in the form of questions and answers will create a feeling of convenience and confidence in the users; will increase the frequency of use. In addition, voice access within the application will provide a comfortable use experience since there is no typing with the keyboard or direction with the mouse.