Multipl skleroz tanısı almış hastalarda diyet kalitesi ve beslenme eğitiminin el kavrama gücü ve hastalığın klinik seyrine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluaion of the effects of diet quality and nutrition education on hand grip strength and clinical course of the disease in patients diagnosed with multiple sclerosis
  1. Tez No: 777294
  2. Yazar: ASLIHAN AĞYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR SÖKÜLMEZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada Multipl Skleroz (MS) tanısı almış hastalara verilen beslenme eğitiminin diyet kalitesi,el kavrama gücü ve hastalığın klinik seyrine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Çalışma Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda kayıtlı 18 yaş üzeri Genişletilmiş Engelilik Durum Ölçeği (EDSS) skoru 3-6 olan toplam 34 MS hastası (17 kadın ve 17 erkek) üzerinde yürütülmüştür. Hastalara Akdeniz tarzı beslenmeye uygun bir beslenme eğitimi verilmiştir ve 8 hafta süreyle hastalar takip edilmiştir. Hastaların diyete uyumunun belirlenmesinde 11 maddelik Akdeniz Diyeti Skoru kullanılmıştır. Hastaların besin tüketim kayıtları, el kas gücü (EKG), ve deri kıvrım kalınlıkları (DKK) çalışmanın başında ve sonunda alınmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 45,20±7,33 yıl; başlangıç EDSS değerleri ortalama 4,23±0,81 ve Akdeniz Diyeti Skoru 28,62±8,11'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the effects of nutrition education given to patients diagnosed with Multiple Sclerosis (MS) on diet quality, hand grip strength and clinical course of the disease. Materials and Methods: The study was conducted on 34 MS patients (17 females and 17 males) over the age of 18 with Expanded Disability Status Scale (EDSS) scores of 3-6, registered in the Neurology Department of Samsun Ondokuz Mayıs University Hospital. The patients were given nutrition education in accordance with the Mediterranean style diet and the patients were followed up for 8 weeks. The 11-item Mediterranean Diet Score was used to determine the adherence to the diet. Food consumption records, hand muscle strength (ECG), and skinfold thickness (DKK) of the patients were taken at the beginning and end of the study. Results: The mean age of the patients was 45.20±7.33 years; mean baseline EDSS values were 4.23±0.81 and the Mediterranean Diet Score was 28.62±8.11.