Rural-to-urban migration in Turkey: The view of social realistic cinema
Türkiye'de kırdan kente göç: Toplumsal gerçekçi sinema ile bakmak
- Tez No: 777293
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türkiye, 20. yüzyılın ikinci yarısında, kırdan kente büyük bir nüfus hareketi yaşanmıştır. Bu çalışmada, toplumsal gerçekçi sinema akımının kırdan kente göçe yaklaşımının temsili, söylem analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmektedir. Seçilen filmlerde temsil edilen bazı sosyolojik kavramları anlamak için ağırlıklı olarak Yeni-Klasik Teori: İtme ve Çekme Teorisi seçilmiştir. Kavramlar, Türkiye'deki toplumsal gerçekçi sinemada 1964'ten 1986'ya iç göçün temsillerini açıklar. Toplumsal gerçekçi sinema perspektifinden seçilen on film ışığında insanların göçe nasıl karar verdikleri, bu kararı nasıl hayata geçirdikleri ve kentte geçirdikleri uyum süreci on film üzerinden değerlendirilmiştir; Gurbet Kuşları (1964), Bitmeyen Yol (1965), Fatma Bacı (1972), Gelin (1973), Düğün (1974), Diyet (1975), Kızım Ayşe (1974), Yusuf ile Kenan (1979), Bir Avuç Cennet (1985) ve Züğürt Ağa (1986). Çalışma sonunda, bu filmlerin insanların köylerinde geçimlerini sağlayamadıkları için şehirlere göç ettikleri görülmüştür. Başta İstanbul olmak üzere şehirlerdeki iş, sağlık, eğitim gibi imkanlar onları göç etmeye motive ediyor. Türkiye'de genel olarak zincirleme göç görülür, ailenin erkekleri şehre göç eder, iş ve ev bulur, ardından tüm ailesi parça parça oraya taşınır. Seçilen filmler göçmenlerin uyum sürecini daha çok işlemektedir. Uyum sürecinde yaşadıkları güçlükler, ekonomik ve sosyokültürel uyumları sınıflandırılarak daha detaylı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey, in the second half of the 20th century, live a big population movement from rural to urban. In this study, it is analyzed the representation of Social Realist Cinema Movement's approach to migration from rural to urban by using the discourse analysis method. The mainly New-Classical Theory: Push and Pull Theory is chosen to understand some sociological concepts represented in the selected films. The concepts identify the representations of the domestic migration from 1964 to 1986 in the social realist cinema in Turkey. In the light of ten chosen films from social realist cinema perspective, how people make decision, how they actualize this decision, and the adaptation process they gone through in the city are evaluated thanks to ten films; Gurbet Kuşları (1964), Bitmeyen Yol (1965), Fatma Bacı (1972), Gelin (1973), Düğün (1974), Diyet (1975), Kızım Ayşe (1974), Yusuf ile Kenan (1979), Bir Avuç Cennet (1985), and Züğürt Ağa (1986). At the end of the study, it is seen that these films show that people migrate to cities because they cannot earn their living in their villages. The opportunities motivate them to migrate to the cities, especially İstanbul, since job, health and education. Chained migration is seen generally in Turkey that men of the family migrate to city, find a job and house then his all family moves there piece by piece. The chosen films show the adaptation period of migrants more. The difficulties they live while adapting are analyzed more detailly by classifying economic and sociocultural adaptations.