Multiple skleroz tanısı almış hastalarda hippocampus, corpus amygdaloideum, nucleus accumbens ve lobus limbicus hacimlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of hippocampus, corpus amygdaloideum, nucleus accumbens and lobus limbicus volumes in patients who are diagnosed with multiple sclerosis
- Tez No: 861373
- Danışmanlar: PROF. DR. HIDIR PEKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
MS tanılı hastalarda yapılan bu çalışmada, substantia grisea, substantia alba, sağ ve sol lobus limbicus, hippocampus, corpus amygdaloideum ve nucleus accumbens hacimlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamız retrospektif olarak planlandı. 18-70 yaş aralığında toplam 108 bireyin kayıtları incelendi. MS tanılı 54 hasta ile 54 sağlıklı kontrol grubuna ait t1 sekansına ait kranial radyolojik görüntülerinden hacim analizleri; insan etkileşimi olmadan web tabanlı hacim hesaplama sistemi olan“volBrain Volumetry Report, version 1.0”programı kullanılarak gerçekleştirildi. İstatiksel analizler R 4.3.1 (www.r-project.org) programında yapıldı. Çalışmamızın MS grubunda, substantia grisea hacminin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azaldığı görüldü (p = 0.047). MS ve kontrol grupları karşılaştırıldığında sağ hippocampus (p˂0.001) ve sol nucleus accumbens (p=0,004) hacimlerinin MS grubunda azaldığı görüldü. MS grubunda lobus limbicus ve corpus amygdaloideum hacminin hem sağ hem sol hemisferde kontrol grubu ile kıyaslandığında azaldığı tespit edildi (p˂0.001). Ancak sağ nucleus accumbens (p=0.059), sol hippocampus (p=0.095) ve substantia alba (p = 0,877) hacminde MS ve kontrol grupları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmedi. Çalışmamızın verileri daha sonra yapılacak olan çalışmalara ön referans olacaktır. Ayrıca, MS'li hastaların lobus limbicus, hippocampus, corpus amygdaloideum ve nucleus accumbens hacimlerinin boyutunun bilinmesinin, hastalığın klinik aşamalarına ve tedavi sürecine katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study examined the volumes of the substantia grisea, substantia alba, hippocampus, corpus amygdaloideum, right and left limbic lobes, and nucleus accumbens in patients with MS. Our study was planned retrospectively. The records of a total of 108 individuals between the ages of 18-70 were examined. Volume analyzes were performed on t1 sequence cranial radiological images of 54 patients diagnosed with MS and 54 healthy control groups. It was performed using the“volBrain Volumetry Report, version 1.0”program, which is a web-based volume calculation system, without human interaction. Statistical analyzes were performed in R 4.3.1 (www.r-project.org). In the MS group of our study, the substantia grisea volume was observed to decrease statistically significantly compared to the control group (p = 0.047). When the MS and control groups were compared, it was observed that the volumes of the right hippocampus (p˂0.001) and left nucleus accumbens (p=0.004) decreased in the MS group. It was determined that the volume of limbic lobe and corpus amygdaloideum in the MS group decreased in both the right and left hemispheres compared to the control group (p˂0.001). However, no statistically significant relationship was detected when the MS and control groups were compared in the volume of the right nucleus accumbens (p = 0.059), left hippocampus (p = 0.095) and substantia alba (p = 0.877). The data of our study will be guiding for future studies. In addition, we think that knowing the size of the limbic lobe, hippocampus, corpus amygdaloideum and nucleus accumbens volumes of MS patients will contribute to the clinical stages of the disease and the treatment process.