Pelvik ve abdominal malign tümörlerde çevre lenf nodlarında saptanan hyalin depozitlerin klinikopatolojik önemi
Clinicopathological significance of hyalin deposites detected in peripheral LYMPH nodes in pelvic and abdominal malign tumors
  1. Tez No: 777296
  2. Yazar: MUHAMMED CİHANGİR AKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖSEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Abdominopelvik lenf nodlarında tümör nedeniyle yapılan radikal diseksiyonlarda saptanan hyalin depozitler, daha önce bazı çalışmalara konu olsalar da, bu organ malignitelerinin lenfatik yayılımları ile ilişkileri araştırılmamıştır. Bu çalışma ile hem lenf nodlarında hyalin depozitlerin varlığı ile lenf nodu metastazı arasında, hem de tümör dokusunda ve tümörü drene eden lenf bezlerinde plazma hücre infiltrasyonu ve plazma hücrelerinde üretilen immünoglobülinlerle hyalin depozitler ve metastaz arasında bir ilişkinin olup olmadığını ortaya koymayı amaçladık. YÖNTEM: Abdominopelvik organ karsinomlarından ve pelvik, obturator, paraaortik lenf nodlarından en az birini içeren radikal diseksiyon materyallerinden oluşan 45 vaka çalışmaya dahil edildi ve lenf nodlarında hyalin depozit varlığı değerlendirildi. H&E kesitlerde plazma hücre infiltrasyonu yoğunluğu, immünohistokimyasal boyama ile de, IgG, IgA, IgM, Kappa, Lambda salınım yoğunluğu değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Although hyaline deposits detected in radical dissections of abdominopelvic lymph nodes due to tumor have been the subject of some previous studies, the relationship of these organ malignancies with lymphatic spread has not been investigated. With this study, we aimed to determine whether there is a relationship between the presence of hyaline deposits in lymph nodes and lymph nodes metastasis, as well as plasma cell infiltration in tumor tissue and lymph nodes draining the tumor, and immunoglobulins produced in plasma cells and hyaline deposits and metastasis. METHODS: Forty-five cases of abdominopelvic organ carcinomas and radical dissection materials involving at least one of the pelvic, obturator, and paraaortic lymph nodes were included in the study, and the presence of hyaline deposits in the lymph nodes was evaluated. Plasma cell infiltration density in H&E sections and immunohistochemical staining, IgG, IgA, IgM, Kappa, Lambda release intensity were evaluated.