University quality as a predictor of perceived future employability of senior university students
Üniversite son sınıf öğrencilerinin algılanan gelecek istihdam edilebilirliğinin yordayıcısı olarak üniversite kalitesi
- Tez No: 777297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EMİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde üniversite sayısının artması ve üniversite diplomasına olan talebin artması, yükseköğretimde dönüşüme yol açarak, mezun istihdam edilebilirliği ve üniversite kalitesi konusunda soru işaretleri uyandırmıştır. Bu çalışma, son sınıf öğrencilerinin üniversite kalitesi algıları ile gelecekteki istihdam edilebilirlikleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Üniversite kalitesi ve gelecekteki istihdam edilebilirlik tepkileri söz konusu öğrencilerin genel not ortalaması, iş deneyimi, cinsiyeti ve sosyoekonomik durumu ile analiz edilmiştir. İlişkisel modele göre yürütülen bu çalışmanın örneklemini Çanakkale, Kocaeli ve Balıkesir Üniversitelerinden 628 son sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Yükseköğretim Performans Ölçeği ve Algılanan Gelecek İstihdam Edilebilirlik Ölçeği'nin Türkçe uyarlamaları, ve demografik bilgi anketi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, algılanan üniversite kalitesinin öğrencilerin gelecekteki istihdam edilebilirlik algılarını yordadığını göstermiştir. Buna ek olarak, öğrencilerin akademik başarıları, cinsiyetleri, sosyoekonomik durumları ve iş deneyimi durumları hem istihdam edilebilirlik hem de kalite algılarını yordamaktadır. Sonuç olarak, son sınıf öğrencilerinin üniversite kalitesi ve gelecekteki istihdam edilebilirlik yanıtları, aralarında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Böylece yükseköğretim liderlerinin kalite ve mezun istihdam edilebilirliği ilişkisini göz önünde bulundurarak, eğitimde kalite konusu üzerinde daha fazla çalışmaları mezun istihdam edilebilirliğini artırma konusunda önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, the increase number of universities and leads to transformation in higher education, so it aroused questions regarding graduate employability and university quality. In this study, the goal is to examine the relationship among senior students' perceptions of quality at university and their future employability. University quality and future employability responses with senior students' GPA, work experience, gender, and socioeconomic status are analyzed. This study has been conducted via correlational model, and sample of the study with 628 senior students from Canakkale, Kocaeli, and Balıkesir Universities. Data collection of the study has been carried out by using Turkish adaptations of Higher Education Performance Scale, Perceived Future Employability Scale, and demographic information questionnaire. The result of the study indicates that perceived university quality predicts students' future employability perceptions. In addition, academic achievement, gender, SES, and work experience status of students has predicted both their employability and quality perceptions. In conclusion, senior students' university quality and future employability responses prove that there is a positive relationship among them. Therefore, higher education leaders should consider the relationship between higher education quality and employability of students, and they should work toward more quality in education for increasing graduate employability.