An inquiry into marginalized sexual identities in the context of minorities within a minority
Azınlık içinde azınlıklar bağlamında marjinalleştirilmiş cinsel kimliklere ilişkin bir araştırma
- Tez No: 777303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARET KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Cinsel azınlıkların bazı haklarla ayrımcılığa karşı korundukları veya heteroseksüeller ile eşit haklara sahip oldukları durumlarda dahi ötekileştirilen ve marjinalize edilen cinsel kimlikler içindeki azınlıklar hala dezavantajlı durumlarla veya düzenlemelerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Çalışma, bir cinsel azınlığın içindeki diğer cinsel azınlıklara yönelik sosyal dışlama ve ayrımcılık pratiklerini ve bunların etkilerini haklar söylemi bağlamında inceliyor. LGBTİQ+'lar bağlamında spesifik olarak biseksüellere odaklanıyor. Monoseksüel cinsel azınlıklar arasında, biseksüellik, genellikle“her zaman heteroseksüel olma imkânı olan”veya“yeterince queer olmayan”olarak klişeleştirilir; aynı zamanda heteroseksüel matrisin kurumları arasında da meşru olmayan veya görünmez bir kimlik olarak ele alınır. Bu tez, çeşitliliğe ve azınlık haklarının korunmasına güçlü bir vurgu yapan bir hak söylemi olarak çokkültürlülüğün, cinsel azınlıklar bağlamında azınlık içindeki azınlıklar sorununu çözmek için bir yol önermekte yetersiz kaldığını tartışıyor. Cinsellik söylemindeki kültürel normların bu eşitsiz koşulların nedeni olduğunu ve bu kültürel normların haklar söylemindeki eksiklikler ve bunlarla ilişkili politikalar tarafından desteklendiğini ortaya çıkarıyor.
Özet (Çeviri)
Minorities within marginalized sexual identities still face disadvantageous situations or regulations even though sexual minorities are protected by some rights, or they have equal rights with heterosexuals. This study examines the effects of a sexual minority's practices of exclusion of and discrimination against other sexual minorities within that sexual minority in the context of rights discourse. The specific minority identity within LGBTIQ+s on which the thesis will focus is bisexuality. Among monosexual sexual minorities (e.g., lesbian, gay), bisexuality as an identity is often stereotyped as being“always possible to be heterosexual”or“not queer enough”; at the same time, among the institutions of the heterosexual matrix, it is likewise considered an illegitimate or invisible identity. This study inquiries into whether multiculturalism as a right discourse with a strong emphasis on diversity and the protection of minority rights can propose a way to solve the problem of minorities within minority in the context of sexual minorities. It is argued that the cultural norms in discourse of sexuality are the reason for those unequal circumstances, and that these cultural norms are bolstered by shortcomings in the rights discourse and the policies associated with them.