Radyasyonlu alanlarda çalışan sağlık personellerinde tükenmişlik farkındalığı ve düzeyinin araştırılması
Investigation of burnout awareness and level of health personnel working in radiation field
  1. Tez No: 777304
  2. Yazar: HATİCE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU EMİNE ŞÜKÜROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Radyasyon, dalgalar, parçacıklar veya fotonlar adı verilen enerji paketleri şeklinde yayılmaktadırlar. Radyo ve televizyon iletişimini sağlayan radyo dalgaları, tıpta kullanılan röntgen, güneş ışığı vb. günlük hayatımızda alışık olduğumuz radyasyon türlerindendir. Radyoloji ve Nükleer teknolojinin hızla gelişmesi, radyasyonun tıpta kullanımına ilişkin yoğun araştırma ve geliştirme çalışmaları nükleer tıbbın kurulmasına yol açmıştır. Radyoloji ve Nükleer Tıp gibi radyasyon içeren alanlar sadece insanların üzerinde olumlu etkileri değil aynı zamanda olumsuz etkileri de bulunmaktadır. İnsan sağlığını önemli derecede tehdit eden radyasyon özellikle sağlık sektörü çalışanlarında aşırı iş yükü oluşturmakla birlikte bir takım psikolojik durumlara neden olabilmektedir. Radyasyon etkilerinden olan ve sağlık çalışanlarında gözlemlenen psikolojik durumlardan bir tanesi de tükenmişlik sendromu olarak bilinmektedir. Bireylerin bulunduğu iş ortamında kendilerini rahat ve mutlu hissetmelidir. Çünkü birey iş alanında bazı istenmeyen durumlarla karşılaştığında ister istemez kendisini ve çevresindekileri negatif yönden etkilenmektedir. Tükenmişlik belirtileri, maddi ve manevi değerlerin kaybı, sorunların üstesinden gelememe, duyarsızlaşma, kendini sürekli başarısız hissetme, madde kullanım bozukluğu, depresyon ve psikolojik bozukluklardır. Bu belirtilere yönelik önlemler alınmadığında ciddi sonuçlara neden olabilirler. Yapılan bu çalışmada iyonlaştırıcı radyasyon kaynakları ile çalışan sağlık çalışanlarında tükenmişlik farkındalığının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma hastanelerin çeşitli birimlerinde çalışan 154 sağlık çalışanı üzerinde gerçekleştirilmiş olup elimizde sonuçları SPSS 24.0 programı aracılığı ile analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radiation is emitted in the form of waves, particles or energy packets called photons. Radio waves that provide radio and television communication, x-rays used in medicine, sunlight, etc. It is one of the types of radiation we are used to in our daily life. The rapid development of radiology and nuclear technology, intensive research and development studies on the use of radiation in medicine have led to the establishment of nuclear medicine. Radiation-containing fields such as Radiology and Nuclear Medicine not only have positive effects on people, but also have negative effects. Radiation, which threatens human health significantly, creates an excessive workload, especially in the health sector, and can cause a number of psychological conditions. One of the psychological conditions observed in health workers, which is one of the effects of radiation, is known as burnout syndrome. Individuals should feel comfortable and happy in their work environment. Because when the individual encounters some undesirable situations in the workplace, he and the people around him are unavoidably affected negatively. The symptoms of burnout are loss of material and moral values, inability to overcome problems, depersonalization, constantly feeling unsuccessful, substance use disorder, depression and psychological disorders. These symptoms can cause serious consequences if precautions are not taken. In this study, it is aimed to determine the awareness of burnout in healthcare workers working with ionizing radiation sources. The study was carried out on 154 health workers working in various units of hospitals, and the results were analyzed using the SPSS 24.0 program.