Tebliğ Cemaati'nin Afganistan'daki faaliyetleri
The activities of Tablighi Jamaat in Afghanistan
  1. Tez No: 777341
  2. Yazar: BIBI SAMIA MUBASHIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dünyadaki en kalabalık ve en büyük hareketlerden biri olan Tebliğ Cemaati, Diyobendi medrese geleneğinin bir kolu olarak Hindistan'da Muhammed İlyas el-Kândehlevî tarafından 1926'de kurulan ve bireysel düzeyde takvayı savunan uluslararası dini bir harekettir. Temel felsefesi iman tazelemek, kendine has bir yöntem ile tebliğ çalışmalarını sürdürmek olan Tebliğ Cemaati, tamamen siyasetten uzak bir çalışma yürütmeyi yeğlemektedir. Hz. Peygamber'in (sav) sahabilerine miras bıraktığı tebliğ yöntemine göre hareket ettiğini düşünen Tebliğ Cemaati'nin çalışmalarında hiçbir şekilde şiddet bulunmamaktadır. Bu Cemaat halen tebliğ yöntemlerinde değişikliğe gitmeden faaliyetlerini devam ettirmektedir. Tezimizde bu uluslararası hareketin Afganistan'daki faaliyetlerini inceledik. Tezimiz bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Tebliğ Cemaati'nin kuruluşu ve tarihi, ikinci bölümde Tebliğ Cemaati'nin yöntemleri, amacı ve ilkeleri, üçüncü bölümde ise Tebliğ Cemaati'nin Afganistan'daki faaliyetleri ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tablighi Jamaat, one of the largest and most populous movements in the world, is an international religious movement founded in 1926 by Muhammad Ilyas al-Kândehlawi in India as a branch of the Diyobendi madrasa tradition and advocating taqwa at the individual level. The main philosophy of the Tablighi Jamaat is to renew faith and to carry on the work of the Tablighi Jamaat with a unique method, and it prefers to carry out a completely non-political work. There is no violence whatsoever in the work of the Tablighi Jamaat, which believes that it acts according to the method of notification bequeathed to its companions by the Prophet Muhammad (peace be upon him). This congregation still continues its activities without changing its methods of notification. In our thesis, we have analysed the activities of this international movement in Afghanistan. Our thesis consists of an introduction and three chapters. The first chapter deals with the establishment and history of the Tabligh Jamaat, the second chapter deals with the methods, aims and principles of the Tabligh Jamaat, and the third chapter deals with the activities of the Tabligh Jamaat in Afghanistan.