Migren tipi baş ağrısında major oksipital sinir bloğunun uyku ve yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Major occipital nerve block in migraine TYPE headacheevaluation of impact on sleep and quality of life
- Tez No: 777361
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA TUNCER UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Migren toplumda yeti kaybına yol açan en önemli nörolojik bozukluktur. Çalışmamızın amacı Uluslararası Başağrısı kriterleri-3'e göre migren tanısı almış hastalarda, daha önce birçok çalışmayla etkinliği gösterilmiş olan major oksipital sinir bloğunun migrenli hastaların yaşam ve uyku kalitesini nasıl etkilediğini ortaya çıkarmak. YÖNTEM: Çalışmamıza bire bir görüşme ile 45 hasta dahil edilmiştir. Algoloji polikliniğimize başvurmuş ve migren tanısı alıp, major oksipital blok prosedürü uygulanma kararı alınan hastalara blok öncesinde ve blok prosedürü tamamlandıktan 1 ay sonra polikliniğe kontrole geldiğinde, Pittsburg uyku kalitesi indeksi (PUKİ) ve SF-36 yaşam kalitesi ölçeği anketleri yapıldı. Hastaların tedavi öncesinde ve major oksipital sinir blok prosedürü tamamlandıktan 1 ay sonraki aylık atak sayısı ve atak sırasındaki baş ağrısı şiddeti Numerical Rating Scale (NRS) skorları kaydedildi. Hastalarımız değerlendirilirken olguların antropometrik ölçümleri (yaş, boy, kilo, cinsiyet) ve sosyodemografik özellikleri(sigara kullanım öyküsü, medeni durum, eğitim durumu) değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmada sosyo-demografik özelliklerine göre kadın cinsiyet, evli, eğitim düzeyi ilkokul, ağrı süresi 10 yıl ve üzeri olan bireyler çoğunluğu oluşturmakta idi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Migraine is the most important neurological disorder that causes disability in the society. The aim of our study is to reveal how major occipital nerve block, which has been shown to be effective in many studies before, affects the quality of life and sleep of patients with migraine in patients diagnosed with migraine according to the International Headache criteria-3. METHODS: Forty-five patients were included in our study through one-on-one interviews. Pittsburg sleep quality scale (PUKO) and SF-36 quality of life scale questionnaires were administered to patients who applied to our algology outpatient clinic and were diagnosed with migraine and decided to undergo major occipital block procedure, before the block and 1 month after the block procedure was completed, when they came to the outpatient clinic for control. The number of monthly attacks and the Numerical Rating Scale (NRS) scores of the patients before the treatment and 1 month after the completion of the major occipital nerve block procedure were recorded. While evaluating our patients, anthropometric measurements (age, height, weight, gender) and sociodemographic characteristics (smoking history, marital status, educational status) were evaluated. RESULTS: According to their socio-demographic characteristics, female gender, married, primary school education level, pain duration of 10 years or more constituted the majority in the study.