Üniversite öğrencilerinin rekreasyon etkinliklerini belirlemede kullanılan kaynaklar ve sosyal medya kullanımının rolü
The sources used in determining the recreational activities of university students and the role of social media use
  1. Tez No: 777360
  2. Yazar: MURAT ALPASLAN KADEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada öğrencilerin sosyal medya kullanım amaçlarının belirlenmesi, bireylerin rekreatif etkinliklere katılımlarında sosyal medyayı güvenilir bir kaynak olarak görüp görmediğinin tespiti ve sosyal medyanın rekreatif etkinlik seçimi üzerine etkisi olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya totalde 497 üniversite öğrencisi gönüllü olarak katılmıştır. Yapılan analizler sonucunda 22 ankette uç değer saptanmış olup bunlar çalışmadan çıkarılmıştır. Araştırma 286 (%60,2) kadın, 189 (39,8) erkek bireyle yürütülmüştür. Araştırmada tarama kullanılmış olup veri toplama aracı olarak“Sosyal Ağların Kullanım Amaçları Ölçeği”ve“Rekreasyon Etkinliklerine Katılırken Güvenilen Kaynaklar”ölçeği kullanılmıştır. Analizlerin kontrolleri sonucunda SAKAÖ ve alt boyutlarının çarpıklık basıklık değerleri kontrol edildiğinde normal dağılıma uygun olmadığı ortaya çıkmış olup parametrik olmayan (non-parametric) testler kullanılırken, REKKKÖ'nin ise normal dağılıma uygun olduğu ortaya çıkmış olup parametrik (parametric) testler uygulanmıştır. Verilerin istatiksel analizi için betimsel istatistiklerin yanı sıra T-testi, Mann Whitney-u testi, Kruskal Wallis testi, korelasyon ve regresyon analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında katılımcıların cinsiyet değişkeni ile sosyal medya kullanım amaçları ve rekreatif etkinliklere katılırken güvendikleri kaynaklar arasında herhangi bir anlamlılık tespit edilememiştir (p>.05). Katılımcıların yaş gruplarına göre SAKAÖ'nin alt boyutlarından iletişimi başlatma, iletişimi kurma ve eğlence alt boyutlarında (p.05). Katılımcıların yaş grupları değişkeni ile REKKKÖ arasında herhangi bir anlamlılık tespit edilememiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the social media usage purposes of the students, to determine whether individuals see social media as a reliable source in their participation in recreational activities, and to determine whether social media has an effect on the choice of recreational activities. A total of 497 university students voluntarily participated in the study. As a result of the analysis, extreme values were determined in 22 questionnaires and they were excluded from the study. The research was carried out with 286 (60.2%) female and 189 (39.8) male individuals. Scanning was used in the research, and the“Purposes of Use of Social Networks Scale”and“Relied Sources for Participating in Recreational Activities”scale were used as data collection tools. As a result of the analyzes, when the skewness and kurtosis values of the SAKAÖ and its sub-dimensions were checked, it was found that it was not suitable for the normal distribution and non-parametric tests were used, while it was found that the REKKKÖ was suitable for the normal distribution and parametric tests were applied. In addition to descriptive statistics, T-test, Mann Whitney-u test, Kruskal Wallis test, correlation and regression analysis methods were used for the statistical analysis of the data. In the light of the findings, no significant difference was found between the gender variable of the participants, the purposes of using social media and the sources they rely on while participating in recreational activities (p>.05). According to the age groups of the participants, significance was determined in the sub-dimensions of initiating communication, establishing communication and entertainment (p.05). No significant difference was found between the age groups of the participants and REKKKÖ (p>.05).