KOVID-19 küresel salgın döneminde İngilizce öğretmenlerinin öğretim programı kaynaklarını kullanım yaklaşımlarının incelenmesi
Investigation of English teachers' approach in using curriculum resources during COVID-19 pandemic
- Tez No: 777364
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY BÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Öğretim programı kaynakları öğretmen ve öğretim programı arasında bir köprü niteliğindedir. Uluslararası araştırmalar öğretmenlerin okul türleri, ders saatleri ve öğrenci yeterliklerini göz önünde bulundurarak; öğretim programı kaynaklarını aynen kullandıklarını, atlama, uyarlama ya da doğaçlama yaptıklarını göstermektedir. Gerek çevrim içi canlı derslerde gerekse Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden yürütülen derslerde yeni sorunlar ortaya çıktığından, öğretmenlerin program kaynaklarını seçme ve kullanma sürecinde yeni durumlarla karşılaştığı söylenebilir. Bu araştırmada, Kovid-19 küresel salgın döneminde deneyimli lise İngilizce öğretmenlerinin program kaynakları ile ne yaptıkları (yaklaşımları) ve izledikleri yolu neden seçtikleri incelenmektedir. Bütüncül çoklu durum deseniyle yürütülen çalışmanın katılımcıları, maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemine göre İzmir ilinde beş farklı okul türünde çalışmakta olan sekiz gönüllü lise İngilizce öğretmeninden oluşmaktadır. Durum çalışmalarında birden fazla veri türü kullanılması önerildiğinden, ders gözlemleri, doküman incelemeleri ve yarı yapılandırılmış görüşme yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler, kuramsal tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular, hem eşzamanlı hem de yüz yüze yürütülen derslerde öğretmenlerin en çok aynen kullanma yaklaşımını tercih ettiğini, bunu uyarlamaların takip ettiğini göstermiştir. Atlama ve doğaçlamanın ise en az benimsenen yaklaşımlar olduğu görülmüştür. Kovid-19 küresel salgın döneminde yürütülen eşzamanlı dersler ve yüz yüze dersler kıyaslandığında, program kaynaklarını kullanım yaklaşımlarının büyük ölçüde benzer olduğu tespit edilmiştir. Başka bir deyişle, derslerin eşzamanlı ya da yüz yüze olması, program kaynaklarını kullanım yaklaşımlarında fazla bir değişiklik oluşturmamıştır. Öğrencilerin öğrenme kayıpları yaşamaması için program kaynaklarının aynen kullanılmaya çalışıldığı, bununla birlikte web 2.0 araçlarından ve farklı dijital kaynaklardan yararlanılarak uyarlamalar yapıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Curriculum resources act as a bridge between the teacher and the curriculum. International studies show that teachers use curriculum resources by offloading, omitting, adapting, or improvising, considering the school types, class hours, and student competencies. As new problems arise both in online live lessons and in lessons conducted over the Education Informatics Network, teachers encounter new challenges in the process of selecting and using curriculum resources. This research aims to investigate what senior high school English teachers do with the curriculum resources (their approach), and why they choose the path they follow during the Covid-19 pandemic. With a holistic multiple-case design, the participants of this study consist of eight volunteered high school English teachers who work in five different school types in Izmir, according to the maximum variation sampling. Lesson observations, document reviews, and semi-structured interviews were used in this research. The data were analyzed with the theoretical thematic analysis method. The findings indicate that during the pandemic period, teachers mostly preferred offloading approach to using curriculum resources in synchronous and face-to-face lessons which is followed by adaptations. Omitting and improvising were the least preferred approaches. When the synchronous and face-to-face lessons conducted during the COVID-19 pandemic period are compared, the approaches to using curriculum resources did not change much. It has been observed that the curricular resources are tried to be used by offloading so that the students do not experience learning losses, and adaptations are made by using web 2.0 tools and digital resources.