İlköğretim okulu öğrencilerinin okul iklimi algıları ile saldırganlık ölçeği puanları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relations between school environmental perception and aggressiveness scale pointsof students in elemantary schools
  1. Tez No: 217561
  2. Yazar: HAVVA OMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmada, İstanbul ili Kartal ilçesinde bulunan kamuya ait ilköğretim kurumlarında öğrenim gören 2. kademe öğrencilerinin Okul iklimi algıları ile Saldırganlık Ölçeği puanları arasındaki ilişki ve bu puanların cinsiyet, anne-baba öğrenim düzeyi, anne-baba mesleği, oturduğu ev, gelir düzeyi ve birlikte yaşadıkları kişi sayısı değişkenlerine göre farklılaşma düzeyi incelenmiştir.Araştırmanın bağımlı değişkeni olan ilköğretim öğrencilerinin saldırganlık puanlarının ölçülmesi amacıyla Tuzgöl (1998) tarafından geliştirilen Saldırganlık Ölçeği kullanılmıştır. Okul iklimi algısını ölçmek için Acarbay (2006) tarafından Türkçe dilsel eşdeğerlik güvenirlik ve geçerlik çalışması yapılan Case/ Koid Kapsamlı okul iklimi değerlendirme Ölçeği'nin (1982) öğrenci tarafından doldurulan kısmı kullanılmıştır. Diğer bağımsız değişkenlere ilişkin verilerin toplanması amacıyla Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini, 2006?2007 eğitim-öğretim yılında tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilen İstanbul ili Kartal ilçesi resmi ilköğretim kurumlarına devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem 206 kız öğrenci ve 219 erkek öğrenci toplam 425 öğrenciden oluşmaktadır.İstatistiksel analiz için toplanan veriler SPSS 13.0 programı kullanılarak bilgisayara aktarılmış; t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve durumlarda Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı teknikleri kullanılarak toplanan veriler analiz edilmiştir.Bu araştırmada elde edilen bulgular şunlardır:Öğrencilerin saldırganlık ölçeği puanları 225 tam puan üzerinden 126,90 olarak orta düzeyde bulunmuştur. Okul iklimi algılarında yol gösterme alt boyutu en yüksek ortalamaya, Öğrencilerin davranışsal değerleri en düşük aritmetik ortalamaya sahiptir. Öğrencilerin saldırganlık ölçeği puanları ile Çete Aktiviteleri , Cinsel Taciz , Cinsiyet Ayrımcılığı arasında olumlu ilişki bulunurken Öğretmen Öğrenci İlişkileri, Güvenlik ve Düzenlilik , İdare , Öğrencilerin Akademik Yönlendirilmesi , Öğrencilerin Davranışsal Değerleri, Yol Gösterme , Öğrenciler Arası İlişkiler , Anne, Baba, Toplum ve Okul Arası İlişkiler, Ders Yönetimi, Öğrenci Etkinlikleri arasında olumsuz korelasyon bulunmuştur. Çalışma, bulguları ilgili ayrıntılar sonuç bölümünde tartışılmış ve önerilerle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research; relations between the variables of gender, parents? educational level, parents? professions, residences, income level, number of persons living together related to school environmental perception and Aggressiveness Scale points of students in elementary schools located in providence: Kartal, province: İstanbul have been studied.For measuring Aggressiveness Scale points of primary school students which is the dependant variable of the Research; Aggressiveness Scale- which was enhanced by Tuzgöl (1988) - was utilized. For measuring school environmental perception; the part of Case / Koid extent school environmental evaluation scale (1982) which was filled by students was utilized in the research.For gathering together the data related to other independent variables; Individual Information Form has been utilized. Universe of Research is composed of students attended to official elementary education institutions in providence: Kartal, province: İstanbul during 2006 ? 2007 education ? schooling term.Sampling of Research is composed of students selected according to randomly sampling method where 206 girls and 219 boys, totally 425 students included. Data gathered for statistical analysis have been transmitted to computer by SPSS 13.0 program ; and analyzed by t-Test, Unilateral Direction Variance Analyze techniques.Findings obtained in the Research are as follows:Aggressiveness Scale points of students have been found 126, 90 points as middle range level in 225 total points. Guidance bottom dimension in school environmental perception displayed the highest average while behavioral values of students are the lowest arithmetical average.The gender of students; whether they are boy and girl does not differentiate school environmental perception, except one dimension. Boys figure gender discrimination (sexism) exit in school.The difference between arithmetical averages of aggressiveness points of boys and girls has been found in favor of boys statistically.Positive relation has been found between students? Aggressiveness Scale points and Gang Activities, Sexual Harrasment, Gender Discrimination ( Sexism) while negative correlation has been found between Teacher ? Student Relations, Safety and Order, Administration , Academic Orientation of Students, , Behavioral Values of Students, Guidance , Relations among Students , Relations with Parents, Society and School , Class Administration and Student Activities. Details of findings have been discussed in the Conclusion part and the Research has been completed with suggestions.The study concluded with the discussion of data under the light of current literature and the suggestions.