Test geliştirme sürecinde madde seçimi için hiyerarşik puanlayıcı model uzantılarının incelenmesi
Studies of hierarchical rater model extensions for rater effects in item selecetion of test development
  1. Tez No: 777366
  2. Yazar: YASİN DİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN OĞUZ BAŞOKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırmada, bir test geliştirme çalışmasında madde kalitesinin belirlenmesi için puanlayıcıların kullanıldığı bir ölçme durumunda hiyerarşik puanlayıcı modellerinin kullanılabilirliği incelenmektedir. Bu doğrultuda, HPM-STK model uzantıları için, model veri uyumu, puanlayıcıların katılık ve esneklik düzeyleri, yetenek ve madde parametre kestirimi analiz edilmiştir. Temel araştırma özelliği taşıyan çalışmada 120K850 No' lu TÜBİTAK 1001 Projesi kapsamında çalışılan puanlama anahtarı ve çalışma grubu ile elde edilen veriler kullanılmıştır. 99 puanlayıcı 198 soruya üçlü bir puanlama anahtarı ile puan atamıştır. Araştırmada BIB desen kullanmış, Analizler R yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada puanlayıcı etkilerini ortaya koymak için kurulan iki model analiz edilmiştir. İkinci modelin veri ile daha iyi uyum sergilediği ve puanlayıcı etkileri için daha fazla bilgi verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Yetenek ve madde parametreleri için modellerin çok benzer sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar test geliştirme sürecinde madde seçimi aşamasında uzman görüşüne başvurulduğunda, HPM-STK modellerin kullanılabilir bir yöntem olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The research examines the utility of hierarchical rater models in a measurement situation where raters are used to determine item quality in a test development study. Accordingly, model fit, raters severity/leniency, ability and item parameter estimation were analyzed for HPM-SDT model extensions. In the reseach, which has the characteristics of a basic research, the data obtained with the scoring rubric and group studied within the scope of the 120K850 TÜBİTAK 1001 Project were used. 99 raters assigned points to 198 questions with a triple scoring rubric. The BIB pattern was used in the research, and the analyzes were utilizied with R software. In the study, two models established to reveal the rater effects were analyzed. It was concluded that the second model had a better fit with the data and gave more information for rater effects. It has been found that the models for ability and item parameters give very similar results. The results obtained indicate that HPM-SDT models are a usable method when rater is sought at the item selection stage in the test development process.