Böbrek alıcılarında renal tübüler asidozun greft fonksiyon üzerindeki etkisi
Effect of renal tubular acidosis on graft function in renal recipients
- Tez No: 777367
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMAD DHEİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada, böbrek alıcılarında renal tübüler asidoz prevalansı, greft fonksiyonu üzerine etkisi, renal tübüler asidoz ile ilişkili olası risk faktörlerini retrospektif olarak değerlendirmek amaçlandı. YÖNTEM: Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği Transplantasyon Polikliniğine 30 Eylül 2020– 22 Aralık 2021 tarihleri arasında başvuran; nakil tarihinden en az 6 ay geçmiş stabil 174 böbrek nakilli hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Veriler; hasta dosyaları, hastane bilgi yönetim sistemi ve medeczane.sgk.gov.tr sağlık sisteminden elde edildi. Venöz pH, bikarbonat, serum anyon açığı ölçümlerine dayanarak Renal Tübüler Asidoz (RTA) teşhisi kondu. Hastaların demografik özellikleri, akut rejeksiyon öyküleri, değerlendirilmesi planlanan kan parametreleri incelendi. BULGULAR: Çalışmaya alınan 174 hastanın %9,2'sinde (n=16) RTA tespit edildi. Kadın hastaların %14,9 'unda (n=10), erkek hastaların %5,6'sında (n=6) RTA vardır. Hastaların cinsiyetlerine göre RTA gelişmesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (p=0,038). Hastaların idrarlarında protein olup olmama durumlarına göre RTA gelişmesi arasında (p=0,009) ve eGFR düzeylerine göre RTA gelişmesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (p=0,002). Hastalarda RTA gelişme durumları ile akut renal rejeksiyon geçirme öyküsü arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p=0,096). SONUÇ: Çalışmamız da böbrek nakli sonrası gelişen RTA literatürle uyumlu olarak kadın cinsiyet, düşük eGFR hızı ve proteinüri ile ilişkilendirilmiştir. RTA prevalansının netlik kazanması ve akut renal rejeksiyon geçirme öyküsü ile ilişkisi için daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effect of Renal Tubular Acidosis on Graft Function in Renal Recipients INTRODUCTION AND AIM: The aim of this study was to retrospectively evaluate the prevalence of renal tubular acidosis, its effect on graft function, and possible risk factors associated with renal tubular acidosis in kidney recipients. METHOD: Admitted to Sakarya Training and Research Hospital Nephrology Clinic Transplant Polyclinic between September 30, 2020 - December 22, 2021; Data of 174 patients were analyzed. Demographic characteristics of the patients, history of acute rejection and blood parameters planned to be evaluated were examined. RESULTS: RTA was detected in 9.2% (n=16) of 174 patients included in the study. A statistically significant difference was found between the development of RTA according to the gender of the patients (p=0.038), the development of RTA according to the proteinuria status in their urine (p=0.009) and the development of RTA according to eGFR levels. (p=0.002). There was no statistically significant difference between the development of RTA and the history of acute renal rejection (p=0.096). CONCLUSION: In our study, RTA developed after kidney transplantation was associated with female gender, low eGFR rate and proteinuria, consistent with the literature. It has been shown that more studies are needed for the prevalence of RTA and its relationship with the history of acute renal rejection.